Rak przełyku najcięższym typem nowotworu- objawy oraz czynniki ryzyka

Rak przełyku to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. W Polsce co roku diagnozuje się około 1300 przypadków tego nowotworu. Według statystyk jedynie 8% osób u których go zdiagnozowano przeżyje następnych 5 lat. Rozwojowi raka przełyku sprzyjają przede wszystkim nałogi takie jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, oraz także niewłaściwa, niezdrowa dieta. Dowiedź się jakie są objawy i co zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Rak przełyku najcięższym typem nowotworu- objawy oraz czynniki ryzyka.

W Polsce co roku diagnozuje się około 1300 przypadków raka przełyku. Zdecydowana większość około 80% przypadków stanowią mężczyźni w przedziale 40-50 lat, kobiety chorują na niego zdecydowanie rzadziej. Ze względu na miejsce wyróżniamy 2 rodzaje raka przełyku płaskonabłonkowy( zlokalizowany jest w górnej lub środkowej części przełyku) oraz gruczolakorak ( diagnozuje się go w dolnej części przełyku). Choć ten nowotwór diagnozuje się stosunkowo rzadko, to rokowania nie są dobre. Tylko nieliczni przeżyją ponad 5 lat od diagnozy. Przyczyną jest przede wszystkim ulokowaniem w przełyku co stanowi ogromny problem podczas leczenia oraz bardzo częstą diagnozą dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Zdecydowana większość chorujących osób zgłasza się do lekarza dopiero w tedy kiedy są już zaawansowane problemy z połykaniem..

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

  • nałogowe palenie tytoniu;
  • nadużywanie alkoholu;
  • ostre potrawy i gorące posiłki;
  • długotrwały kontakt z toksynami lub substancjami toksycznymi;
  • chorobę refluksową przełyku;
  • otyłość;
  • zwężenie ściany przełyku spowodowane stanem zapalnym lub uszkodzeniem przełyku;
  • terapię przeciwnowotworową, zwłaszcza radioterapię w obrębie szyi i klatki piersiowej;
  • niedobory witaminy A, B2, C, E, niedobory pierwiastków śladowych, w tym cynku, magnezu, molibdenu oraz manganu.

Rak przełyku- objawy

Rak przełyku przez bardzo długi czas rozwija się bezobjawowo. Wczesne objawy raka przełyku przypominają bardzo chorobę refluksową. Pojawia się przeczenie w przełyku i charakterystyczne dla refluksu „kwaśne odbijanie”. Chorzy najczęściej nie łączą tych objawów z nowotworem. Pierwsze charakterystyczne objawy to zaburzenia w przełykaniu spowodowane przez rozwijający się guz. (tzw. dysfagia).

Wyróżnia się 4 stopnie dysfagii:

  1. I stopień – pacjent ma problemy z połykaniem stałych pokarmów,
  2. II stopień – chory może połykać tylko rozdrobnione pokarmy,
  3. III stopień – w grę wchodzi połykanie tylko płynów,
  4. IV stopień – dochodzi do całkowitego braku możliwości połykania (dotyczy to również śliny).

Oprócz zaburzeń w przełykaniu pojawiają się również nudności, wymioty, spadek masy ciała, utrata apetytu, ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, plucie krwią, chrypka.

Rak przełyku- Leczenie

Sposób leczenia zależny jest od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeżeli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium choroby można chirurgiczne usunąć przełyk. Resekcja przełyku może być wykonana kilkoma metodami, np. poprzez usunięcie piersiowego odcinka przełyku, przeciągnięcie żołądka w tunelu zamostkowym czy zespolenie przełykowo-żołądkowe na szyi. Jeżeli rak przełyku jest już w zaawansowanym stadium i operacja nie jest już możliwa wykonuje się radioterapię radykalną lub leczenie skojarzone, które polega na zastosowaniu radio- lub radiochemioterapii przed zabiegiem operacyjnym. Ze względu na umiejscowienie w przełyku komórki nowotworowe mogą przemieszczać się na inne organy i dawać przerzuty do węzłów chłonnych, płuc oraz narządów jamy brzusznej, np. wątroby. W celu zdiagnozowania obecności ewentualnych przerzutów wykonuje się m.in. RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.