Rak piersi – sprawdź niepokojące objawy, które wysyła ci ciało, zanim będzie za późno!

   Nowotwór piersi, to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Stanowią one ponad 10% zgonów oraz ponad 20% wszystkich zachorowań. Jednak jest to również ten typ nowotworu, który wcześnie zdiagnozowany jest w pełni wyleczalny, dlatego tak ważna jest profilaktyka, samobadanie i zauważanie objawów, które daje nam organizm w momencie, kiedy można skutecznie się wyleczyć.

     

Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi w 80% przypadków występuje u kobiet powyżej 50 roku życia. Zachorowanie na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Dodatkowo w ciągu ostatniego 30-lecia zachorowalność wzrosła dwa razy. Dlatego nie należy lekceważyć problemu i regularnie poddawać się badaniom piersi. 
      W poście zawarto 5 objawów raka piersi,


które powinny zaniepokoić każdą kobietę, nie należy ich lekceważyć i koniecznie skonsultować z lekarzem. Dodatkowo co drugi rok należy robić usg piersi a po 35 roku życia mammografię. Bardzo istotne jest również samobadanie piersi. Każda kobieta powinna raz w miesiącu badać w swoje piersi, sprawdzać czy nie wyczuwa zmian, guzków, czy wygląd piersi nie uległ zmianie. Zajmuje to niewiele czasu a może uratować życie!

Niepokojące objawy mogące świadczyć o raku piersi:
– ból piersi i sutków, inny niż w trakcie normalnego cyklu, bardziej intensywny,
– wydzielina z brodawek sutkowych, która nie jest mlekiem matki,
– zaczerwienienia, zgrubienia bądź łuszczenie się sutka lub skóry piersi,
– uczucie ściskania sutków, ciągnięcia od wewnątrz,
– podrażnienia skóry, wgłębienia bądź wypukłości skóry piersi.
Ciało każdej kobiety jest inne, więc cechy biustu, które u jednych kobiet są normalne i towarzyszą jej na co dzień, u innej są objawem chorobowym, dlatego tak ważne jest, by znać swój organizm,


swoje piersi i zauważać zmiany jakie następują w naszym ciele. Jeśli czujesz, dyskomfort piersi, pulsowanie, zwiększoną tkliwość skonsultuj to z lekarzem. Nie zawsze będziesz miała wyczuwalne guzki, często można wyleczyć nowotwór dużo szybciej niż będzie on wyczuwalny dotykiem. Wszystkie wyżej wymienione objawy mogą być potencjalnym rakiem piersi, który nie zawsze jest jednym guzem, czasem mogą to być rozsiane małe guzki w całej piersi. 

Najważniejsze w samobadaniu i samokontrolowaniu się oraz kluczem do szybkiego zdiagnozowania choroby jest szukanie nietypowych zmian w organizmie i anomalii. Problemy, których wcześniej nie było a utrzymują się od dłuższego czasu mogą być początkiem choroby i nie należy ich lekceważyć.
Pamiętaj!
Każde niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź specjalistą. Porady w internecie nie zastąpią wizyty w gabinecie lekarskim.