Rak piersi- nietypowe objawy, które większość kobiet lekceważy

Rak piersi to zdecydowanie najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Guzki i powiększone węzły chłonne to najpowszechniejsze symptomy świadczące o tym nowotworze, jednak lekarze alarmują, że jest wiele innych mniej znanych objawów zwiastujących nowotwór piersi wśród kobiet. Zmiany te najczęściej są całkowicie bezbolesne, co sprawia, że wiele kobiet zgłasza się do lekarza zdecydowanie za późno co bardzo utrudnia leczenie. Dowiedź się jakie są nietypowe objawy raka piersi, na które większość kobiet nie zwraca uwagi. Rak piersi- nietypowe objawy, które większość kobiet lekceważy.

Nowotwór piesi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet

Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową na świecie. Szacuje się, że na świecie każdego roku raka piersi diagnozuje się u 1,7 mln kobiet. Niestety w Polsce liczby te nie wyglądają lepiej, rocznie blisko 20 tysięcy kobiet dowiaduje się o tej groźnej chorobie. W 2020 roku na raka piersi zmarło średnio 41,8 na 100 tys. Polek, jednak onkolodzy ostrzegają, że w ostatnich latach zauważony znaczący wzrost liczby zgonów spowodowanych tym nowotworem.

Do najczęstszych objawów raka piersi zalicza się zmiany wielkości i kształtu piersi, zmiany skórne, obecność guzka, bóle w obrębie klatki piersiowej. Rak piersi najczęściej daje przerzuty do wątroby, kości, płuc, mózgu i węzłów chłonnych.

Rak piersi- nietypowe objawy, które często lekceważymy

Lekarza alarmują, że najważniejsza w walce z rakiem piersi jest profilaktyka, kobiety powinny jak minimum rak w miesiącu badać się samodzielnie w domu, jak i przede wszystkim raz na 1-2 lata zgłaszać na USG czy mammografię. Niestety życie wygląda całkowicie inaczej i wiele kobiet boi się i wstydzi wykonywać profilaktyczne badania.

Nowotwór piersi oprócz charakterystycznych symptomów może również objawiać się poprzez bardzo nieoczywiste zmiany, które przez wiele kobiet są lekceważone. Najczęstszym objawem raka piersi jest guz który wyczuwalnie się różni od otaczających go tkanek. Jednak w wielu przypadkach guz pojawia się również w  w okolicy pachowej, nadobojczykowej, podobojczykowej lub nawet szyi. Natomiast w niektórych przypadkach objawem raka są powiększone węzły chłonne pod pachami bez wyczuwalnego w piersi guza. Każda zmiana w symetrii piersi jest sygnałem, dla kobiety, że należy się zgłosić się na konsultację. Jeżeli asymetria nie jest spowodowana innymi czynnikami, na przykład urazem, warto zgłosić się do onkologa lub ginekologa. Innym częstym objawem lekceważonym przez kobiety jest wydzielina z sutka. Jeśli pojawi się surowiczy lub podbarwiony krwią wyciek z brodawki piersi, to nie warto tego lekceważyć i należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Co jeszcze powinno cię zaniepokoić?

  • wgłębienia na skórze piersi;
  • owrzodzenie skóry piersi;
  • wysypka na lub wokół brodawki;
  • w przypadku kobiet karmiących piersią, można zauważyć niechęć dziecka do ssania chorej piersi swojej matki kobiet;
  • zmiana wyglądu sutka, taka jak na przykład jego zapadnięcie w stosunku do całej piersi.