Rak krtani- przyczyny, objawy i leczenie

Rak krtani to najczęstszy nowotwór występujący w okolicach szyi i głowy. Według przeprowadzonych statystyk blisko 10-krotnie częściej chorują na niego mężczyźni niż kobiety. Za jej rozwój odpowiadać może szereg czynników, ale lekarze jako najczęstszą przyczynę uznają palenie papierosów. Pierwsze objawy raka krtani najczęściej są przez chorych bagatelizowane co znacząco opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Dowiedź się na jakie objawy powinno się zwrócić uwagę. Rak krtani- przyczyny, objawy i leczenie.

Rak krtani- przyczyny

Nowotwór krtani jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Polsce i najczęstszym występującym w obrębie szyi i głowy. Najczęściej występuje rak płaskonabłonkowy (95% raków krtani). Rak krtani umiejscowiony jest z reguły na strunach głosowych (60–75% guzów) lub powyżej strun (25–40%). Najrzadsza lokalizacja to obszar poniżej strun głosowych (mniej niż 5%). Zdecydowanie częściej diagnozowany jest u mężczyzn. Według statystyk rak krtani najczęściej diagnozowany jest między 50-60 rokiem życia. Odsetek chorych przed 40 rokiem życia jest niewielki i wynosi jedynie 1%.

Najczęstszą przyczyną raka krtani jest palenie papierosów. Według przeprowadzonych badań nałóg ten może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka krtani aż 30-krotnie. W grupie ryzyka znajdują się zarówno czynni, jak i bierni palacze. Na drugim miejscu jest regularne spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Jeżeli te oba czynniki połączymy ze sobą możemy zwiększyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór nawet o 330%.  Do grupy ryzyka należą również osoby, w otoczeniu których występują chrom, nikiel, uran, azbest. Co ciekawe w grupie ryzyka według badań znajdują się również nauczyciele, śpiewacy i inne osoby pracujące zawodowo głosem.

Rak krtani- objawy

Objawy raka krtani zależne są przede wszystkim od miejsca gdzie rozwinął się proces nowotworowy. Do najczęstszych objawów tej choroby zalicza się:

  • chrypkę, która utrzymuje się powyżej 14 dni,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • zmiana tonu głosu,
  • odksztuszanie zwiększonej ilości plwociny,
  • ból podczas połykania,
  • duszność, utrudnione przełykanie,
  • przewlekły kaszel,
  • powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi;
  • niewyjaśniona utrata masy ciała,
  • chroniczne zmęczenie,
  • nienaturalna bladość skóry.

Rak krtani- leczenie

Metoda leczenia zależna jest przede wszystkim od lokalizacji guza oraz stopnia jego zaawansowania. Jeżeli rak krtani zostanie szybko zdiagnozowany to najczęściej stosowana jest radykalna radioterapia lub wycięcie guza techniką laserową. Stosuje się również zabieg operacyjny oszczędzający krtań. Zabiegi operacyjne raka krtani wykonywane są zewnątrzustnie lub z dostępu otwartego. Jeżeli nowotwór jest już w zaawansowanym w stadium stosuje się  laryngektomię (usunięcie krtani). Przy laryngektomii częściowej chory zachowuje głos i prawidłowe oddychanie. Przy całkowitej, pacjent traci nie tylko krtań, ale i przeważnie okoliczne węzły chłonne. Jedną z metod operowania nowotworów krtani jest chordektomia endoskopowa laserowa. Taki zabieg wykonywany jest przez jamę ustną. Po całkowitym usunięciu krtani chirurdzy wykonują tracheostomię, czyli wyprowadzenie ujścia tchawicy na przednią część szyi. Laryngektomię jest ostatecznością i wykonuje się ją tylko w przypadku niewyleczenia nowotworu lub jeśli doszło do miejscowego nawrotu.

Rak krtani- rokowania

Rokowania w raku krtani przede wszystkim zależne są od lokalizacji guza, stopnia zaawansowania nowotworu jak i również obecności przerzutów do węzłów chłonnych i/lub przerzutów odległych, stanu ogólnego chorego i chorób współistniejących.

Według statystyk 66% chorych przeżywa 5 lat od czasu postawienia diagnozy. W zależności od lokalizacji nowotworu rokowanie wynosi odpowiednio: 60% u chorych z rakiem nagłośni, 80% u chorych z rakiem głośni i 15% u chorych z rakiem podgłośniowym.

W sytuacji pojawienia się przerzutów szanse na przeżycie maleją nawet o połowę.