Rak jelita cienkiego- jakie ma objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia
Nowotwory jelita cienkiego diagnozowane są dosyć rzadko, w Polsce każdego roku wykrywanych jest około 200 przypadków. Rak jelita cienkiego stanowi około 5% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego. Nowotwory jelita cienkiego mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy, dodatkowo mogą być zarówno guzami pierwotnymi, które powstają bezpośrednio w jelicie cienkim, oraz przerzutowymi, czyli powstałych w wyniku przerzutów z innych nowotworów. Najczęściej z jelita grubego, trzustki, żołądka, gruczołu krokowego, macicy, jajnika lub pęcherza moczowego. Zachorowalność na raka jelita cienkiego wrasta wraz z wiekiem, najczęściej diagnozowany jest u pacjentów w przedziale wiekowym 60-70 lat. Rak jelita cienkiego- jakie ma objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia.
Rak jelita cienkiego- przyczyny
Nowotwory jelita cienkiego są diagnozowane stosunkowo rzadko i stanowią około 5% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego, a w Polsce diagnozuje się go u około 200 osób rocznie. Najwięcej przypadków tego nowotworu odnotowuje się w krajach rozwiniętych głównie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej.
Biorąc pod uwagę typ histologiczny guza, najczęściej spotykane złośliwe nowotwory jelita cienkiego to:
- gruczołowy rak jelita cienkiego – stanowi około 50% przypadków nowotworu jelita cienkiego, charakteryzuje się głównie zwężeniem światła jelita,
- rakowiak – nowotwór hormonalnie czynny wywodzący się z komórek neuroendokrynnych,
- chłoniak – przybiera postać owrzodzeń oraz niewielkich guzków,
- mięsak.
Nowotwór jelita cienkiego najczęściej pojawia się w wyniku przerzutów z innych narządów, które wcześniej zostały zaatakowane przez nowotwór. Inne przyczyny mają związek ze stylem życia i chorobami układu pokarmowego. Są to między innymi:
- palenie tytoniu,
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- choroby genetyczne (zespół polipowatości rodzinnej, zespół Lyncha, zespół Peutza-Jeghersa),
- celiakia,
- AIDS,
- przebyte usunięcie pęcherzyka żółciowego.
Rak jelita cienkiego- objawy
Rak jelita cienkiego przez wiele czasu może nie dawać żadnych objawów, Dlatego między innymi nowotwory jelita cienkiego najczęściej diagnozowane są przypadkowo podczas rutynowych badań. Wraz z rozwojem choroby i ze wzrostem guza pojawiają się objawy, które bardzo często są bardzo mylne i całkowicie nie świadczą o tak poważnej chorobie. Do najczęstszych objawów raka jelita cienkiego zaliczamy:
- narastające dolegliwości bólowe – spowodowane przez zwężenie światła w jelita cienkiego, najczęściej są odczuwane jako tępy ból w środkowej części brzucha promieniujący do pleców;
- wzdęcia oraz zaparcia – ich przyczyną może być zwężenie lub zamknięcie światła jelita przez nowotwór;
- nudności, wymioty, biegunka;
- anemia– jest skutkiem niedoboru żelaza. Częściej jest ona powiązana z krwawieniem z wrzodu lub guza w obrębie jelita grubego, ale może wystąpić również przy raku jelita cienkiego;
- krew w kale;
- szybka i niespodziewana utrata masy ciała;
- żółtaczka.
Rak jelita cienkiego- leczenie
Podstawą diagnostyki jest wywiad z pacjentem, badania laboratoryjne, przede wszystkim morfologię krwi, poziom OB, próby wątrobowe, elektrolity, czasami też marker CEA, ale również badania obrazowe duodenoskopia, czyli endoskopia dwunastnicy, usg jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej, badanie rtg jelita cienkiego z podaniem środka kontrastowego oraz badanie endoskopowe z zastosowaniem kapsuły endoskopowej. Ponadto dobrze jest również wykonać badania na krew utajoną w kale.
Podstawową metodą leczenia raka jelita cienkiego jest zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu części jelita z nowotworem i okolicznymi naciekami, które następnie łączy ze sobą i odtwarza ciągłość przewodu pokarmowego. Dodatkowo wskazane jest usunięcie regionalnych węzłów chłonnych, które mogą być zajęte przez chorobę. Po operacji stosuje się uzupełniającą chemioterapię i radioterapię.
- Wiosenna sałatka z serem camembert i kurczakiem
- Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
- Nietypowe objawy alergii- Jeśli nie zauważysz, to lepiej ich nie lekceważ
- 6 Produktów wyniszczających jelita- Na pewno masz je w swoim domu
- 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców. Większość z nich masz w swojej spiżarce!