Przyprawy które szkodzą twojemu zdrowiu Większość używasz codziennie

Przyprawy poprawiają smak, aromat, uatrakcyjniają wygląd potrawy, mają właściwości prozdrowotne, a nawet dzięki niektórym możesz stracić a wadze. Jednak okazuje się, że stosowanie niektórych popularnych przypraw w nadmiarze może negatywnie wpływać na twoje samopoczucie oraz zdrowie. Sprawdź przyprawy które szkodzą twojemu zdrowiu.

Przyprawy które szkodzą twojemu zdrowiu

Sól

Podstawowa przyprawa jaka znajduje się w każdej kuchni. Nadmierne spożycie soli może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, nowotworów, cukrzycy, miażdżycy oraz otyłości. Dla twojego zdrowia najlepiej będzie jeżeli całkowicie zrezygnujesz ze spożywania soli, jeżeli zaś nie wyobrażasz sobie posiłku bez soli spróbuj ograniczyć ją do minimum. Pamięta według badań naukowych dzienna maksymalna dawka soli nie powinna przekroczyć 5 gram, w innym przypadku zwiększasz ryzyko zachorowania na którąś z wcześniej wymienionych chorób.

Cukier

To następna po soli przyprawa jaka spożywana nawet w niewielkich ilościach negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Zbyt częste spożywanie cukru to krótka droga do nadwagi, cukrzycy oraz próchnicy.

Papryka chilli- Przyprawy które szkodzą twojemu zdrowiu

W ostatnich latach papryka chilli stała się jedną z najbardziej lubianych przypraw. Ostra papryczka chilli dodaje potrawom wyrazistego smaku i aromatu, ale również ma właściwości prozdrowotne. Spożywana w dużych ilościach może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego i dolegliwości układu pokarmowego w tym wrzodów żołądka oraz zgagi.

Ocet

Używany w Polskiej kuchni od dziesiątek lat. Według badań naukowych negatywnie wpływa na czerwone krwinki, nerki oraz podrażnia błonę śluzową żołądka.

Pieprz

Podobnie jak w przypadku ostrej papryki chilli pieprz w niewielkich ilościach poprawia smak potrawy oraz pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. W dużych ilościach podrażnia błonę śluzową żołądka oraz przewodu pokarmowego, negatywnie wpływa na pracę wątroby oraz nerek.

Bazylia- Przyprawy które szkodzą twojemu zdrowiu

Bazylia znana jest głównie z prozdrowotnych właściwości poprawia trawienie oraz pozytywnie wpływa na układ trawienny. Jednak spożywana w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na wątrobę oraz może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór układu pokarmowego.

Cynamon

Według badań naukowych zawarta w cynamonie kumaryna negatywnie wpływa na pracę nerek oraz wątroby.

Glutaminian sodu

Często wykorzystywany jest przez producentów żywności jako tańszy zamiennik soli. Glutaminianowi sodu przypisuje się wiele negatywnych cech jakie bardzo źle wpływają na nasze zdrowie. Spożywanie go może skutkować bólem głowy, problemami z sercem, reakcjami alergicznymi.

Rozmaryn- Przyprawy które szkodzą twojemu zdrowiu

Rozmaryn to popularna przyprawa jaka dodawana jest głównie do mięs. Według badań naukowych z rozmarynu powinny zrezygnować kobiety w ciąży, spożywanie rozmarynu może doprowadzić do wady płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.

Sos sojowy

Głównie kojarzy nam się z kuchnią azjatycką, w ostatnich latach coraz bardziej populary jest w Polsce. W składzie najpopularniejszych sosów sojowych możemy znaleźć związki rakotwórcze . Dla twojego zdrowia lepiej całkowicie zrezygnuj z dodawania sosu sojowego do swoich posiłków.