Jak wyczyścić przypalony garnek. 5 najskuteczniejszych sposobów!

Jak wyczyścić przypalony garnek? Chyba każdy z was w swoim życiu musiał wyrzucić garnek bo przypalił mleko, ziemniaki czy inne warzywa. Przypalony garnek to nie lada problem nawet dla najbardziej doświadczonych gospodyń domowych. Samo mycie w zmywarce najczęściej nie pomaga, a szorowanie gąbką czy druciakiem może trwale uszkodzić garnek. Więc jak wyczyścić przypalony garnek? Po przeczytaniu tego artykułu poznasz kilka cennych sztuczek dzięki, którym wyczyścisz nawet najbardziej przypalony garnek.

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Tabletki do zmywarki

Masz przypalony garnek? Możesz go wyczyścić za pomocą tabletki do zmywarki. Wystarczy, że wrzucisz do garnka tabletkę do zmywarki i następnie zalejesz go w 90% wrzącą wodą. Pozostaw tak garnek na całą noc, następnego dnia wylej wodę i dokładnie go umyj za pomocą gąbki kuchennej i płynu do mycia naczyń. Z całą pewnością spalenizna jaka wcześniej znajdowała się na garnku zejdzie bez żadnego wysiłku.

Proszek do prania

Zalej wodą garnek na wysokość zabrudzenia i wsyp do środka garść proszku do prania, a następnie zacznij gotować. Czas gotowania zależy od stopnia zabrudzenia garnka, ale przeważnie wystarczy już 15 minut żeby wyczyścić garnek ze spalenizny. Później wystarczy, że dokładnie umyjesz garnek wodą z płynem do naczyń.

Coca-Cola

Coca-Cola to napój jaki posiada wiele zadziwiających zastosowań, jednym z nich jest bez wątpienia zdolność usuwania ciężkiego do wyczyszczenia zabrudzenia. Wystarczy, że zalejesz garnek Coca-Colą do wysokości zabrudzenia i następnie zaczniesz gotować przez parę minut. Po kilku minutach po zabrudzeniach nie powinno być śladu. Na koniec obmyj jedynie garnek za pomocą wody z płynem do mycia naczyń.

Ocet

Czyszczące właściwości octu znane są od wielu lat. Nasze babcie używały go do czyszczenia praktycznie wszystkiego. W przypadku przypalonego garnka ocet również może okazać się wybawieniem. Zalej garnek octem tak, żeby wypełnił całą przypaloną powierzchnię i następnie zacznij gotować przez 10 minut. Po tym czasie wylej ocet do zlewu i dokładnie umyj garnek za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Sól kuchenna

Jeżeli przypalił się jedynie spód garnka to idealna będzie sól. Wsyp do garnka dużą ilość soli tak żeby całe dno było dokładnie przykryte i następnie zalej odrobiną wody tak żeby na dnie powstała substancja o konsystencji papki. Pozostaw tak garnek na 2-3 godziny, a później dokładnie opłucz bieżącą wodą.