Przeziębienie? A może to grypa? Poznaj główne różnice!

Sezon przeziębieniowy i grypowy w pełni, w przychodniach i aptekach są kolejki jakich nie widziano przez cały rok. Przeziębienie i grypa mają bardzo podobne objawy, które są bardzo często mylone. Przeczytaj ten artykuł i dowiedź się jak odróżnić błahe przeziębienie od poważnej w skutkach grypy. Główne różnice między grypą a przeziębieniem.

Dlaczego tak dużo ludzi co roku umiera na grypę?

Według Narodowego Instytutu Zdrowia co roku w Polsce umiera około 100 osób, na świecie jest to około 500 tys osób rocznie. Dlaczego lekceważymy grypę wiedząc, że co roku na całym świecie umiera tak wielu ludzi? Odpowiedź jest prosta, mylimy objawy grypy z przeziębieniem i leczymy się za pomocą paracetamolu (paracetamol nie leczy objawów, jedynie zbija gorączkę), witaminy C oraz domowych preparatów na przeziębienie. Dopiero idziemy do lekarza kiedy objawy się nasilają, a wtedy może być już za późno. Dochodzi do tego fakt, że tak mało Polaków szczepi się przeciwko grypie.

Różnice między grypą a przeziębieniem

Gorączka

W przypadku grypy jest to podstawowy objaw, temperatura ciała jest bardzo wysoka najczęściej oscyluje w granicach 39-41 stopni Celsjusza. Gorączka najczęściej utrzymuje się od 2-4 dni, a jej szczyt najczęściej jest po 24 godzinach od pierwszych objawów. Gorączce towarzyszą dreszcze oraz bardzo duża potliwość.

W przypadku przeziębienie gorączka przeważnie nie występuje, pojawia się jedynie stan podgorączkowy temperatura ciała oscyluje w tedy w granicach 37-37,7 stopnia Celsjusza.

Katar

W przypadku grypy najczęściej nie występuje. W czasie przeziębienia mamy do czynienia z bardzo intensywną, wodnistą wydzieliną powodującą nieżyt nosa.

Ból gardła

W czasie grypy występuje bardzo rzadko, najczęściej w późniejszych fazach choroby. W przypadku przeziębienia wraz z kaszlem jest początkowym objawem tej choroby.

Kaszel

Suchy oraz intensywny kaszel jest znakiem rozpoznawczym grypy. w czasie przeziębienia mówimy raczej o delikatnym kaszlu mokrym albo suchym.

Ból mięśni oraz stawów

O bólach mięśni oraz stawów mówimy w przypadkach obu chorób, jedynie mogą różnić się intensywnością. W czasie grypy mówimy o intensywnych bólach przez cały czas trwania choroby, bólu nie zmniejszają środki przeciwbólowe. W czasie przeziębienia bóle mięśni i stawów są o wiele słabsze i nie trwają przez cały czas choroby. Ból mięśni znika po podaniu środków przeciwbólowych.

Ból głowy

W przypadku grypy występują bardzo silne bóle głowy obejmujące okolice zatok i skroni. Może pojawić się światłowstręt. W przypadku przeziębienia ból głowy również występuje, ale o wiele mniejszym nasileniu.

Zapalenie spojówek

Występuje w czasie grypy, bardzo często pojawia się światłowstręt. W czasie przeziębienia  zapalenie spojówek jest rzadkością.

Czas trwania choroby

Objawy grypy mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni przeważnie jest to około 2 tygodni. W czasie przeziębienia najczęściej objawy mijają po 3-5 dniach

Okres chorowania

O grypę najczęściej chorujemy w okresie jesienno-zimowym, najwięcej zachorowań przypada na okres luty-marzec. Na przeziębienie możemy zachorować przez cały rok.

Intensywność pojawiania się objawów

To podstawowa różnica przez, którą możemy odróżnić obie choroby. W czasie grypy mówimy o gwałtownym przebiegu, charakterystyczna jest nagle pojawiająca się gorączka wynosząca około 40 stopni Celsjusza oraz bardzo ostre bóle głowy, mięśni i stawów. W przypadku przeziębienia objawy nasilają się powoli, najsilniejsze są dopiero po 24 godzinach od pojawiania się pierwszych objawów świadczących o chorobie.

Jak ustrzec się przed przeziębieniem i grypą?

  • Należy dokładnie i bardzo często myć ręce,
  • W sezonie grypowym należy unikać dużych skupisk ludzkich,
  • Zaleca się picie dużej ilości płynów,
  • Dbać o odporność organizmu,
  • Należy szczepić się na grypę.

7 produktów silnie oczyszczających wątrobę z toksyn