Przesadziłaś ze słońcem? Domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Jesteśmy w szczycie sezony letniego. Spędzamy dużo czasu na słońcu, wyjeżdżamy nad morze, plaże czy w góry. Bardzo łatwo przesadzić z promieniami słonecznymi i doprowadzić do oparzeń słonecznych. Naturalne środki pozwolą na szybsze gojenie, ukoją podrażnioną skórę a dodatkową są naturalne, nie zawierają sztucznych i chemicznych dodatków i są dużo tańsze, niż kremy i maści z drogerii bądź drogerii. Koniecznie wypróbuj domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Nie da się zlikwidować oparzeń w ciągu jednego wieczora, ale można załagodzić ich objawy oraz przyśpieszyć proces gojenia.

Jak powstają oparzenia słoneczne?

W momencie, gdy nie posmarujemy skóry kremem z filtrem, bądź przesadzimy z ilością słońca skóra zaczerwienia się, puchnie, boli, piecze, aż nie można jej dotknąć. Poparzenia słoneczne powstają od promieniowania UVB, która ma właściwości rumieniotwórcze.

Preparaty apteczne na poparzenia słońcem

Przy bardzo intensywnych oparzeniach słonecznych należy sięgnąć po preparaty apteczne, bądź zasięgnąć pomocy lekarza. Preparaty te zawierają D-panthenol, witaminy A, F, E bądź aloes. Na piekącą skórę najlepiej stosować pianki, balsamy bądź spraye. Nie należy stosować tłustych maści, ponieważ mogą one spotęgować stan zapalny.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Chłodne prysznice

Zimna woda obniża temperaturę skóry a dodatkowo zadziała przeciwbólowo. Nie oblewaj się lodowatą wodą, tylko taką odrobinę zimniejszą od temperatury ciała a następnie obniżaj temperaturę wody co parę minut. Taki prysznic powinien trwać co najmniej 10 minut.

Okład z miodu

Miód ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawiera również inhibinę oraz rytynę przyśpieszające gojenie. Możesz posmarować nim lekko zaczerwienioną skórę. Nie stosuj innych tłustych rzeczy np. masła czy oleju, ponieważ mogą spowodować powiększenie stanu zapalnego.

Okłady z kefiru bądź maślanki

Kefir, maślanka oraz zsiadłe mleko zawierają białko oraz witaminy A, D, E. Na okład z gazy nałóż schłodzoną maślankę i nałóż na skórę. używaj tylko naturalnych produktów, maślanki czy kefiry owocowe mają cukier, który nie złagodzi a zaostrzy stan zapalny.

Okład z białek jajek

Nasze babcie uważały, że najlepsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne, to okłady z białek kurzych jajek. Surowe białka jajek zawierają cystatynę, która hamuje stan zapalny oraz lizozyl, który ma właściwości antywirusowe i bakteriobójcze. Substancje te działają podobnie jak antybiotyki, powodują przyśpieszanie gojenie ran. Wysmaruj gazę zimnym kurzym jajkiem, nie może w nim być ani odrobiny żółtka następnie przyłóż do poparzonej skóry, zdejmij po 15 minutach.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – aloes

W soku z liści aloesu zawarte są enzymy, które przyśpieszają odbudowę naskórka oraz sapoiny i aloektynę, które mają właściwości ściągające i przeciwzapalne. Nasącz gazę sokiem z aloesu i przyłóż do skóry na co najmniej 15 minut.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy pozwala na odzyskanie prawidłowego pH oparzonej skóry. Na gazik nalej 2 łyżki octu jabłkowego i pozostaw na 15 minut.