Przemoc słowna – sprawdź 6 sygnałów świadczących, że jesteś ofiarą
Przemoc słowna jest bardzo szkodliwa. Nie zostawia na ciele żadnych śladów, ale niestety zostawia sporo śladów na psychice. Czasem niewiele potrzeba, by codziennie kłótnie przerodziły się w notoryczną przemoc słowną, która jest obciążająca dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Przemoc słowna – czy to tylko krzyk?
Czasem wydaje nam się, że przemoc słowna to w głównej mierze krzyki, wrzaski, darcie się na cały dom czy mieszkanie. Ale niekoniecznie tak musi być. Bardzo często przemoc słowna to cały zbiór wypowiedzi do danej osoby oraz w towarzystwie danej osoby, którymi chcemy umniejszyć czyjąś wartość. Nie trzeba krzyczeć, czasem wystarczy tylko np. codziennie komuś mówić, że nic nie jest warta, do niczego się nie nadaje. Jest to manipulacja, by dana osoba zwątpiła we własne możliwości, utraciła własną pewność siebie. Dodatkowo taki manipulator często inaczej zachowuje się sam na sam a inaczej, gdy wokół są inni ludzie, znajomi, zmienia maskę udając idealnego partnera / partnerkę czy np. matkę / ojca.
Porównywanie, obwinianie i nadmierna zazdrość
Osoba, która korzysta z agresji słownej często próbuje porównywać osobę z innymi. Między słowami próbuje udowodnić, że ktoś jest lepszy / ładniejszy / inteligentniejszy itp. od ciebie, próbując kolejny raz podkopać twoją pewność siebie. Często robi to tak subtelnie, że osoby postronne nie zauważają problemów. Dodatkowo wszystkie defekty czy problemy są bardzo mocno wyolbrzymiane. Agresor bardzo często jest zaborczy i zazdrosny, nie pozwala ofierze na żadne kontakty z kolegami, koleżankami a często również z rodziną.
Nie zauważasz, że jesteś obiektem agresji
Patrząc z boku często wydaje nam się, że nie da się nie zauważyć, że jest się ofiarą agresji, bo przecież to jest „takie oczywiste”. Nic bardziej mylnego. Niektóre osoby mają kontakt z agresją od wczesnego dzieciństwa i nie zauważają, że coś co słyszą na co dzień dla innych jest już agresją i przekroczeniem granicy. Agresor pod płaszczykiem „żartu” bądź „anegdotki” opowiada poniżające komentarze, które tobie wydają się być żartobliwe i niegroźne a tak na prawdę ich podłożem jest atakowanie twojej wartości.
Agresja rodzi agresje – przemoc słowna
Błędne koło agresji jest trudne do zatrzymania, zdarza się, że jeśli ktoś wyładowuje na tobie swoje emocje i frustracje to samemu też próbujemy rozładować swoje negatywne emocje na innych. Osoby wychowane w agresywnym środowisku nie mają innych wzorców i ich podstawowym sposobem działania jest właśnie agresja słowna.
Własne samopoczucie
Partner / partnerka na ciebie nie krzyczy, nie robi awantur, ale jednak czujesz, że jest coś nie tak i, że być może padasz ofiarą manipulacji i biernej agresji? Jeśli w twoim związku pojawia się słowna agresja, to pierwsze co podupada to własna samoocena o poczucie własnej wartości.
Jak radzić sobie z problemem agresji słownej?
Każdy z nas ma gorsze chwile, zdarza się, że czasem krzykniemy na partnera / partnerkę, lecz nie od razu będzie to świadczyć o tym, że stosujemy agresje słowną bądź jesteśmy ofiarą, Lampka ostrzegawcza powinna się zaświecić, gdy:
- czujemy się gorsi
- czujemy ciągłe negatywne emocje.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz wrażenie, że może to dotyczyć ciebie jak najszybciej poszukaj pomocy specjalisty np. psychologa czy psychoterapeuty.