Próchnica jest chorobą zakaźną i bardzo zaraźliwa. 5 sposobów na próchnicę.

Większość z nas myśli, że próchnica jest spowodowana tylko przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Jest to nieprawda, ponieważ próchnicą możemy się zarazić od innych ludzi na przykład w czasie pocałunku lub nawet w restauracji podczas spożywania posiłku źle umytymi sztućcami. Poznaj najbardziej skuteczne sposoby na próchnicę, jak się przed nią strzec oraz jak jej się pozbyć.

Niestety, ale statystyki są przerażające. Blisko 90% Polaków ma problemy z próchnicą, 4 miliony osób w ogóle nie myje zębów, albo robi to sporadycznie, a blisko 15% osób nigdy nie było u dentysty.  Niewątpliwie właśnie błędy popełniane przy higienie jamy ustnej i nie stawianie się na kontrolne wizyty u stomatologa są głównymi przyczynami choroby jaką jest próchnica. Według badań odpowiada to za 75% przypadków. A co z 25%? i właśnie co czwarta osoba cierpiąca na próchnice zaraziła się jej od innego człowieka.

Nie dbając o uzębienie sprawiamy, że w naszej jamie ustnej namnażają się bakterie.  Przylegają one do naszych zębów i żywią się resztkami pożywienia, które znajduje się na przykład w szczelinach między zębowych. Rezultatem ich obecności w naszej jamie ustnej są kwasy, które niszczą szkliwo naszych zębów i powodują powstawanie ubytków.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że próchnica tak jak inne choroby wywołane przez bakterie jest chorobą zakaźną i można się nią zarazić w bardzo prozaiczny sposób.

Przyczyny próchnicy

Wystarczy do tego pocałunek z ukochaną osobą w tym czasie część bakterii z osoby zarażonej próchnicą mogą się przedostać do jamy ustnej osoby zdrowej.
Inną sytuacją jest spożywanie posiłku tymi samymi sztućcami co jadła osoba u jakiej występuje próchnica. Jeżeli nie zostaną one odpowiednio wyczyszczone dalej będą na nich bakterie, nie wystarczy bieżąca woda. Sztućce jak i naczynia kuchenne powinny być czyszczone gorącą wodą z dodatkiem płynu antybakteryjnego w innym przypadku bakterie nie zostaną usunięte.

Próchnicą możemy zarazić się nawet poprzez picie wody czy napoju z tej samej butelki co osoba zarażona próchnicą.

Próchnicą też możemy zarazić nasze dzieci w czasie próbowanie posiłków przygotowanych dla naszych pociech.

Wystarczy że rodzic obliże łyżeczkę jaką później nakarmi dziecko, albo nawet ugryzie kawałek owocu albo warzywa przed podaniem swojemu dziecku.

Sposoby na próchnicę

Na szczęście przed próchnicą można się ustrzec. Poznaj najlepsze domowe sposoby na próchnicę, z których możesz korzystać każdego dnia.

Higiena jamy ustnej

Należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim należy myć zęby po każdym posiłku. Zaleca się też używanie nici dentystycznej w celu usunięcia kawałków jedzenia jakie utknęły w szczelinach między zębowych. Szczoteczkę jaką myjemy zęby powinno się wymieniać co miesiąc, ponieważ zużyte włosie w szczoteczce nie usunie dobrze resztek pokarmów z naszych zębów. Zaleca się stosowanie specjalnych płynów do płukania ust  jakie są w stanie zabić więcej bakterii w naszej jamie ustnej niż pasta do zębów.

Profilaktyka dentystyczna

Najważniejszą czynnością o jakiej najczęściej zapominamy jest profilaktyka dentystyczna. Powinniśmy przynajmniej raz do roku wybrać się do lekarza stomatologa w celu sprawdzenia stanu naszego uzębienia.

Wyparzanie naczyń

Powinniśmy też zwrócić większą uwagę na przedmioty jakimi spożywamy posiłki, przede wszystkim powinny być wyparzone przed następnym użyciem.

Sposoby na próchnicę – zmiana diety

Zmiana diety jest również bardzo dobrym sposobem na próchnicę. Jeśli w naszej diecie będzie znajdować się dużo produktów bogatych w wapń, to wspomoże on lepszy rozwój kości i zębów.

Najlepsze sposoby na kaca