Podejrzewasz u siebie CUKRZYCĘ? Nie lekceważ tych kilku objawów!

Cukrzyca może dawać różne objawy, pojedyncze nie zawsze zwiastują ciężką chorobę, jednak zbiór objawów jest powodem do zaniepokojenia i rozpoczęcia diagnostyki w kierunku cukrzycy. Sprawdź je wszystkie, jeśli zauważyłeś u siebie co najmniej kilka, to może wskazywać to na rozwijającą się cukrzycę i pora zasięgnąć opinii lekarza i udać się na badania kontrolne. Objawy cukrzycy nie są charakterystyczne, więc warto obserwować swój organizm.

Cukrzyca – cichy morderca

Cukrzyca często potocznie nazywana jest „cichym mordercą”, ponieważ mimo rozwijającej się choroby możemy nie odczuwać widocznych i alarmujących objawów. Głównym objawem cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy we krwi, który powoduje powolne uszkodzenie układu sercowo – naczyniowego oraz układu nerwowego. Zbyt późne zdiagnozowanie choroby spowoduje, że przez późną diagnozę większy się ryzyko komplikacji podczas leczenia.

Objawy cukrzycy – częste oddawanie moczu

Często zbyt częste oddawanie moczu jeśli nie spożywasz zbyt dużej ilości płynów może oznaczać cukrzycę. Zwiększona ilość moczu to efekt pracy nerek, które pracując na pełnych obrotach próbują pozbyć się zwiększonej ilości cukru w organizmie.

Zwiększone pragnienie jako objaw cukrzycy

Ten objaw jest pośrednio związany z poprzednim objawem. Uczucie pragnienia związane jest z tym, że ciało przez wzmożoną pracę nerek traci płyny i sygnalizuje organizmowi, że potrzebuje nowych,

Nieposkromiony apetyt

W trakcie cukrzycy cukier może skakać w 2 różne strony, w kierunku hipoglikemii czyli obniżonej ilości cukru oraz hiperglikemii czyli podwyższonej ilości cukru we krwi, W momencie, kiedy komórki ciała otrzymują za dużo bądź za mało cukru mózg interpretuje to jako uczucie głodu.

Suchość w jakie ustnej – objawy cukrzycy

Suchość w jamie ustnej to objaw wielu różnych chorób, jest to główny objaw m. in. odwodnienia. Ale również z uwagi na skoki cukru może być to objaw cukrzycy.

Objawy cukrzycy – przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie często jest objawem niedoborów różnych składników w organizmie bądź objawem wzmożonej pracy organów, które wycieńczone chorobą całą moc organizmu przekierowują na dany organ przez co czujemy się nadmiernie zmęczeni i wycieczenia, mimo, że obiektywnie nie czujemy z zewnątrz powodów do zmęczenia. Tak samo działa organizm, gdy brakuje mu glukozy we krwi – ciało próbuje zrekompensować braki.

objawy cukrzycy

Problemy ze wzrokiem objawem cukrzycy

Mimo, że wydaje się nam to nie powiązane to podwyższony poziom cukru we krwi powoduje że kształt soczewki oka się zmienia i prowadzi to do zaburzeń widzenia. Nieleczona ostra cukrzyca może spowodować nieodwracalną i całkowitą utratę wzroku.

Zwiększona ilość infekcji

Badania wskazują, że zwiększona ilość cukrów jest pożywką dla rozwoju bakterii, grzybów i wirusów. Często popularni dietetycy proponują diety nisko węglowodanowe celem oczyszczenia organizmu. Dlatego mając cukrzyce często również jest się narażonym na infekcje pochwy, zakażenia dróg moczowych czy zapalenia grzybicze.

Drętwienia kończyn

Uszkodzenia nerwów są związane z cukrzycą. Niestety są to schorzenia nawracające, które powodują silne bóle i zapalenia mięśni. Jeśli rozwinie się poważna cukrzyca te uszkodzenia mogą być trwałe.

Chudnięcie bądź tycie jako objaw cukrzycy

Z wzrostami i spadkami cukru nieodzownie związana jest również insulina. Jeśli z cukrzycą mamy również zaburzenia insuliny może to powodować albo szybkie chudnięcie. Zdarza się to mimo braku zmiany diety albo wręcz mimo spożywania większej ilości pożywienia. Brak odpowiedniej ilości insuliny powoduje zwiększenie głodu co doprowadza do spożywania zwiększonej ilości pokarmów. Konsekwencją tego jest zwiększenia masy ciała.

Ciężko gojące się rany

Trudności gojeniem się ran spowodowane są zbyt dużą ilością cukrów które uszkadzają żyły, co powoduje zmniejszenie ich zdolności transportu komórek.

Podsumowując, należy pamiętać, że jeden pojedynczy objaw nie jest równoznaczny z cukrzycą, jednak kilka połączonych objawów mogą być powodem do rozpoczęcia szerszej diagnostyki, Aby uniknąć cukrzycy typu 2 należy unikać papierosów, siedzącego trybu życia, dbać o zdrową i zbilansowaną dietę oraz sporą ilość ruchu fizycznego.