Pijesz kawę w papierowym kubku? Uważaj to szkodliwe dla zdrowia!

Pijesz często kawę w papierowym kubku? W ostatnich latach stała się niezwykle popularna, można ją nazwać nawet symbolem nowoczesności. Niestety, ale muszę cię zmartwić według badań przeprowadzonych przez naukowców z Indyjskiego Instytutu Technologicznnego w Kharagpur w Azji picie ciepłych napojów z papierowych kubków jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź koniecznie co takiego odkryli!

Pijesz kawę w papierowym kubku? Uważaj to szkodliwe dla zdrowia

Zacznijmy od tego, że „papierowy kubek” papierowy jest tylko z nazwy. Prawda jest taka, że gdyby kubki były wykonane jedynie z samego papieru pod wpływem gorącego napoju szybko ulegałyby uszkodzeniu i mogłyby przemakać. Dlatego właśnie kubki najczęściej pokryte są od środka dodatkową cienką warstwą wykonaną z tworzywa sztucznego. Należy jeszcze wspomnieć o plastikowym wieczku kubka. Razem uzyskujemy naczynie jakie można nazwać bardziej plastikowym niż papierowym.

Pijesz kawę w papierowym kubku? Uważaj to szkodliwe dla zdrowia

Całemu problemowi z ” papierowymi kubkami” przyjrzeli się naukowcy z Indii. Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Technologicznnego w Kharagpur dokładnie przebadali papierowe kubki, a dokładniej skupili się nad tym jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą picie gorących napojów z tych opakowań. Okazuje się, że wystarczy 15 minut od nalania gorącego napoju do kubka żeby do napoju zdążyły przeniknąć szkodliwe substancje. W ich próbkach znajdowało się w nim aż 25 tysięcy cząsteczek mikroplastiku oraz szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie. Badania zostały przeprowadzone na napojach o temperaturze 85-90 stopni Celsjusza.

Co to jest mikroplastik? To cząsteczki plastiku o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Jego spożywanie może doprowadzić do poważnych zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych.

Pijesz kawę w papierowym kubku? Jak zatem pić kawę na wynos?

Co raz modniejsze staje się przynoszenie na stacje benzynowe czy do kawiarni własnych kubków ceramicznych. W takiej sytuacji nie dość, że czujesz się bezpieczna, bo ceramiczny kubek nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji pod wpływem ciepła. Możesz również zaoszczędzić trochę pieniędzy oraz zadbasz o środowisko.