Pijesz kawę na czczo? Popełniasz błąd! Sprawdź jak pić kawę, by działa najlepiej!

Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki gorącej i aromatycznej kawy. To wielki błąd! Jeżeli chcesz dowiedzieć dlaczego lepiej nie pić jej od razu po przebudzeniu i ile kaw możesz dziennie wypić to przeczytaj ten artykuł. W artykule zawarto porady jaka kawa jest najlepsza, jak ją zaparzać oraz jak pić, by działała jak najbardziej pobudzająco na nasz organizm. Najważniejsze jest również to, czy picie kawy na czczo jest zdrowe i przyczynia się do lepszej pracy organizmu.

Kiedy powinno się pić kawę?

Kawosze przeważnie pierwszą filiżankę kawy piją praktycznie od razu po przebudzeniu w nadziei, że kofeina zawarta w kawie  doda im energii i pobudzi do działania. Niestety, ale takie myślenie jest błędne. Okazuje, że z pierwszą kawą lepiej się nie śpieszyć i wypić ją w między godziną 9.30 a 11.30. Wszystkiemu winne są hormony, a dokładniej kortyzol potocznie znany jako hormon stresu, który odpowiada między innymi za pobudzenie naszego organizmu. Otóż od razu po przebudzeniu poziom tego hormonu jest bardzo wysoki i nasz organizm tak naprawdę nie potrzebuje już pobudzenia kofeiną. Poziom kortyzolu spada dopiero około godziny 9.30. Dopiero po tej godzinie powinno się pobudzić swój organizm do pracy i innych zadań  za pomocą kawy. Tak więc widzisz picie kawy przed godziną 9.30 nie daje żadnego efektu dla naszego organizmu. Może jedynie uodpornić nasz organizm na pobudzające działanie kofeiny.

Dlaczego nie pić kawy na czczo?

Bardzo złym rozwiązaniem jest picie kawy na czczo. Może doprowadzić do problemów  żołądkowych. Picie kawy wzmaga wytwarzanie przez nasz organizm soków żołądkowych. W przypadku pustego żołądka może skutkować zgagą, niestrawnością oraz nadwrażliwością żołądka. Oprócz możliwych dolegliwości żołądkowych picie kawy na czczo skutkuje wilczym głodem. Filiżanka kawy jest mało kaloryczna i niewystarczająca naszemu organizmowi do poprawnego funkcjonowania. Dostarczona w ten sposób energia bardzo szybko się kończy, a poziom glukozy we krwi drastycznie spada co skutkuje, że robimy się głodni.

Dlatego przed pierwszą kawą lepiej jest zjeść chociaż jedną kanapkę, żeby dać swojemu organizmowi energii.

Jak pić kawę efektywnie

Najważniejszą zasadą jest nie przesadzać z kofeiną. Otóż kofeina działa na nas pobudzająco w niewielkich ilościach, jeżeli z nią przesadzicie działacie destrukcyjnie na wasz organizm.  Zmniejszacie swoją koncentrację, obniżacie swoją sprawność fizyczną i sprawiacie, że czujecie się bardziej ospali i zmęczeni. W niektórych przypadkach kiedy bardzo przesadzimy z kofeiną mogą wystąpić nawet drgawki i palpitacje serca!

Kofeina zawarta w jednej filiżance kawy utrzymuje maksymalne stężenie we krwi przez około godzinę, ale może jeszcze przez 6 godziny oddziaływać na nasz organizm.

Dlatego ważne są odpowiednie odstępy czasowe między kolejnymi filiżankami kawy.

Kawę należy pić z umiarem.

Według badań dzienny limit kofeiny wynosi 400 mg odpowiada to 3 filiżankom kawy.

Pamiętaj spożywając za dużą ilość kofeiny dziennie uodparniasz swój organizm na jej pobudzające działanie.

Krojenie cebuli – 7 najlepszych trików, by nie płakać!