Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Chyba żadna inna roślina doniczkowa nie kojarzy nam się tak ze świętami Bożego Narodzenia jak gwiazda betlejemska. W ostatnich latach stała się dosłownie symbolem bożonarodzeniowym. Żeby gwiazda betlejemska była wspaniałą ozdobą naszego bożonarodzeniowego stołu musimy ją w odpowiedni sposób pielęgnować. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jakich błędów nie popełniać, żeby twoja gwiazda betlejemska po świętach nie wylądowała w śmietniku. Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej wcale nie jest taka prosta.

Sprawdź gwiazdę betlejemską przy zakupie

Przede wszystkim nie kupuj gwiazdy betlejemskiej z targowiska, ta roślina nie znosi zimna ani nagłych zmian temperatury. Gwiazdę betlejemską powinniśmy trzymać w pomieszczeniu o stałej temperaturze około 20 stopni Celcjusza.

Bardzo często się zdarza się, że gwiazda betlejemska więdnie bardzo szybko mimo odpowiedniej pielęgnacji. Jest to dowód, że kwiat nie był odpowiednio pielęgnowany w sklepie, lub w kwiaciarni dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie stanu liści gwiazdy betlejemskiej przez zakupem. Jeżeli liście zaczęły już żółknąć nie kupujcie tej rośliny, ponieważ bardzo szybko z więdnie w twoim mieszkaniu.

Jeżeli zaś gwiazda betlejemska ma mięsiste, mocne liście to powinna cieszyć wasz wzrok przez długi czas.

Gwiazda betlejemska nie znosi przeciągów

Jeżeli twoja gwiazda betlejemska zrzuca dolne zielone liście to najprawdopodobniej została postawiona w miejscu narażonym na chłodne przeciągi. Poinsencja powinna stać z dala od drzwi wejściowych i okien , które otwieracie w celu wietrzenia mieszkania. W przypadku kiedy zacznie zrzucać liście najprawdopodobniej zwiędnie, gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na nagłe zmiany temperatury.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej – Zbytnio nasłoneczniona

Oprócz przeciągów gwiazdy betlejemskie nie tolerują miejsc zbyt nasłonecznionych, dlatego nie stawiajcie jej na parapetach od strony północnej. W przypadku ustawienie rośliny w miejscu gdzie będzie narażona na zbyt dużą ilość promieni słonecznych zacznie gubić dolne zielone liście. W przypadku kiedy już zacznie gubić liście możesz spisać roślinę na straty, ponieważ zaczęła już więdnąć.

Zbyt niska temperatura

Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku, dlatego powinniśmy jak najlepiej odwzorować jej naturalne warunki. Temperatura powinna wynosić około 20 stopni, nie stawiaj gwiazdy betlejemskiej przy oknie jakie otwierasz w celu wietrzenia mieszkania.

Duża wilgoć

Oprócz niskiej temperatury gwiazda betlejemska nie znosi miejsc narażonych na dużą wilgoć.

Przesuszanie

Nigdy nie doprowadzaj do sytuacji, że ziemia w doniczce jest sucha na wiór. Gwiazda betlejemska powinna być podlewana na co drugi dzień letnią wodą. Uważaj, żeby nie przelewać rośliny, jeżeli ziemia będzie przez dłuższy czas wilgotna może doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

Odpowiednie nawożenie

Przeważnie gwiazda betlejemska nie wymaga specjalnego nawożenia czy stosowania odżywek, wystarczy częste podlewanie i umieszczenie rośliny w próchniczej, przepuszczającej wodę i powietrze glebie. W przypadku kiedy liście mają jasne plamy, a brzegi zaczęły brązowieć należy raz na miesiąc do wody jaką będziesz podlewać gwiazdę betlejemską dodać trochę odżywki do poinsencji.