Domowa pasteryzacja przetworów na zimę. Sprawdź jakie to łatwe.

Domowa pasteryzacja przetworów to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim samo zdrowie. Kto z was nie lubi wypić domowego kompotu z truskawek czy z wiśni niż kupny sok w którym nie wiadomo do końca jakich produktów użyto do produkcji. Jeżeli lubisz cieszyć się naturalnymi, zdrowymi, domowymi sokami, dżemami czy surówkami sprawdź jak pasteryzować swoje przetwory. W tym artykule podpowiadamy na czym polega domowa pasteryzacja oraz jakich błędów należy się wystrzegać podczas robienia tzw weków.

Co oznacza termin pasteryzacja?

Termin pasteryzacji produktów spożywczych znany jest już od pierwszej połowy XIX wieku. Jest to technika konserwacji pożywienia w wysokiej temperaturze w okolicach 75-100 stopni Celsjusza, która ma na celu przedłużenie trwałości produktów spożywczych poprzez zabicie lub zahamowanie wzrostu rozmnażania się w nim drobnoustrojów chorobotwórczych.

Co najczęściej pasteryzujemy?

Mleko,

Piwo,

Wino,

Przetwory owocowe takie jak dżemy i soki,

Przetwory warzywne,

mięso i wędliny,

Porady dotyczące pasteryzacji przetworów

Selekcja warzyw i owoców

Do domowych przetworów staraj się wybierać jedynie młode, świeże, bez żadnych uszkodzeń czy plam owoce i warzywa. Pod żadnym pozorem nie używaj produktów a których pojawiła się pleśń i z widoczni uszkodzeniami. Może to zepsuć smak przetworów oraz przyśpieszyć się ich psucie.

Wybierz odpowiednie słoiki- Domowa pasteryzacja przetworów

Słoiki przede wszystkim przez przystąpieniem do pracy należy dokładnie umyć i wyparzyć, możesz do tego celu użyć zmywarki. Słoiki nie powinny mieć żadnych uszkodzeń, pęknięć oraz wyszczerbień. Uszkodzony słoik może wybuchnąć w czasie pasteryzacji lub po prostu będzie przepuszczał powietrze co spowoduje szybsze zepsucie się przetworów.

Odpowiedniej jakości nakrętki

To jest aspekt, który jest najczęściej lekceważony! Nakrętki powinny być szczelne w innym wypadku wasze „weki” po prostu się wyjdą, a zawartość szybciej się zepsuje. Jeżeli używasz zeszło rocznych nakrętek musisz dokładnie je wyczyścić, a następnie wyparzyć je w zmywarce i sprawdzić czy nie są pordzewiałe( pordzewiałe nakrętki należy od razu wyrzucić do kosza.

Wyparzenie słoików i nakrętek- Domowa pasteryzacja przetworów

Następny aspekt o jakim najczęściej zapominamy. Słoiki i nakrętki nie dość, że przed pasteryzacją należy dokładnie umyć to trzeba je jeszcze wyparzyć tylko to zagwarantuje ci,trwałość pasteryzowanych produktów przez długi czas. Możesz to zrobić w zmywarce lub na sucho w piekarniku. Nagrzej piekarnik do 100 stopni Celsjusza, a następnie włóż do środka swoje słoiki i nakrętki sterylizuj je przez minimum 30 minut.

Nie zalewaj słoika po sam czubek!

Najlepiej jeżeli twój słoik z przetworami będzie zapełniony w 80%. Jeżeli napełnisz go w całości aż po samą nakrętkę w czasie pasteryzacji po prostu pod wpływem gorącej temperatury wewnątrz słoik może wybuchnąć.

Słoiki wkładaj do letniej wody- Domowa pasteryzacja przetworów

Jeżeli pasteryzujesz więcej niż jeden garnek słoików pamiętaj o wymianie wody. Wstawienie zimnego słoika do wrzątku prawdopodobnie skończy się pęknięciem słoika i wylaniem się zawartości.

Każdy produkt pasteryzuje się inną długość czasu

Dokładnie sprawdź w przepisie ile dokładnie czasu dany produkt powinien się pasteryzować. Czas pasteryzacji licz od czasu kiedy woda w garze zaczęła się gotować, a nie od czasu włożenia słoików.

Trik ze szatką na dnie- Domowa pasteryzacja przetworów

W czasie pasteryzacji przetworów dobrze jest na dnie garnka położyć szmatkę. Zapobiegnie to pękaniu słoików.

Odpowiednia ilość wody

Staraj się żeby słoiki były zanurzone w wodzie do połowy. Nigdy nie zanurzaj słoików w całości , jeżeli woda dostanie się pomiędzy nakrętkę, a słoik to zawartość się nie za pasteryzuje.