Paracetamol – skuteczny, ale i niebezpieczny! Sprawdź objawy przedawkowania paracetamolu

Paracetamol jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty. W ostatnich latach paracetamol stał się najchętniej kupowanym lekiem w Polsce. Polacy chętnie sięgają po leki zawierające paracetamol ze względu na ich dostępność, cenę i szybkość działania.  W związku ze zwiększeniem sprzedaży tych leków, zwiększyła się też liczba przedawkowań paracetamolu. W Warszawie w szpitalu Praskim w 2018 roku doszło do 49 przypadków przedawkowania paracetamolu i w aż 16 przypadkach doszło do uszkodzenia wątroby. Jeżeli dalej chcesz leczyć się paracetamolem, dowiedzieć się czym objawia przedawkowanie paracetamolu koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego na temat tego leku.przedawkowanie paracetamolu.

Paracetamol – pochodzenie

Paracetamol inaczej acetaminofen na świecie znany jest o 1955 roku. W Polsce pojawił się dosyć późno bo dopiero w latach 90-tych wypierając ze sprzedaży piramidon. Dostępny jest w postaci tabletek, czopków, syropów i dożylnie.

Działanie paracetamolu

Paracetamol działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i wykazuje słabe działanie przeciwzapalne. Przeciwgorączkowe działanie paracetamolu spowodowane jest hamowaniem syntezy prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym, które wpływając na termoregulację, w podwzgórzu podwyższają temperaturę ciała. Efekt przeciwgorączkowy paracetamolu utrzymuje się 6-8 godzin.

Przeciwbólowe działanie paracetamolu jest wynikiem zmniejszania wrażliwości receptorów bólowych co podwyższa tak zwany próg bólowy. Efekt przeciwbólowy paracetamolu utrzymuje się 4-6 godzin. Wielką zaletą paracetamolu jest szybkość  jego działania. Ulgę odczujemy już po około 30 minutach w zależności od dawki jaką zażyliśmy. Wszystko dzięki bardzo dobrej wchłanialności paracetamolu z przewodu pokarmowego. Przedawkowanie paracetamolu wcale nie jest takie trudne, duża ilość Polaków bierze paracetamol nie zwracając uwagi na to jaka jest maksymalna ilość paracetamolu jaki można przyjąć w ciągu doby.

Wskazania do użycia paracetamolu

  • gorączka,
  • bóle głowy,
  • migreny,
  • bóle zębów,
  • bóle uszu,
  • bóle menstruacyjne,
  • bóle kości,
  • nerwobóle,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • bóle reumatyczne.

Paracetomol zalecany jest przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jako jeden z podstawowych leków w leczeniu bólów w przebiegu choroby nowotworowej.

Ponadto zalecany jest chorym z zaburzeniami krzepliwości krwi, na astmę aspirynową,   na chorobę wrzodową.

Dawkowanie paracetamolu

Dla dorosłych bezpieczną dawką dobową paracetamolu są 4 gramy czyli 8 tabletek. Należy zachowywać odstępy czasowe między dawkami wynoszące co najmniej 4 godziny.  Wyższe dawki mogą wywołać objawy zatrucia paracetamolem na przykład pod postacią uszkodzenia wątroby. U osób zdrowych paracetamol może stać się toksyczny już przy dawce dobowej wynoszącej 10 gram. Przy długotrwałym stosowaniu należy nie przekraczać dawki 2,5 gram dziennie czyli 5 tabletek.

Przy stosowaniu paracetamolu należy pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele leków zawierających tą substancję. Przy stosowaniu kilku leków jednocześnie należy dokładnie sprawdzić ich skład w w celu nie dublowania dawek paracetamolu.

Uwaga! Częste stosowanie paracetamolu uodparnia nasz organizm na tę substancję.

W tych okolicznościach działanie będzie coraz słabsze, a ty będziesz zmuszony do brania coraz większych dawek dobowych co będzie skutkowało przedawkowaniem paracetamolu.

Zaleca się przyjmowanie paracetamolu na czczo w celu przyśpieszenia jego działania.

Podczas stosowania paracetamolu zabrania się spożywania alkoholu. Takie działanie może spowodować uszkodzenie wątroby. 

Przedawkowanie paracetamolu – objawy

Pierwsze objawy pojawiają się po około 4-5 godzinach od przyjęcia leku i są to nudności, wymioty, biegunka, brak łaknienia, senność i bóle brzucha. Później pojawia się ból prawego podżebrza. W drugiej dobie pojawia się żółtaczka, skaza krwotoczna i uczucie rozpierania nadbrzuszu . W trzeciej dobie dochodzi do śpiączki, zaburzeń wielonarządowych i zgonu.

W razie przedawkowania paracetamolu jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli od przyjęcia leku nie minęła jeszcze godzina należy sprowokować wymioty.