Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Ostroga piętowa jest to zmiana zwyrodnieniowa, która objawia się w postaci zwapnienia lub narośli kostnej na pięcie i wywołuje stan zapalny rozcięgna powierzchniowego. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości bólowych w obrębie stopy. Początkowo delikatny ból występuje jedynie w obrębie pięty najczęściej rano po wstaniu z łóżka i mija po rozchodzeniu. Z czasem ból się nasila i obejmuję praktycznie całą stopę. Ból stopy jest tak duży, że utrudnia poruszanie. Nie leczona ostroga piętowa może doprowadzić do sytuacji gdzie z powodu bólu można poruszać się jedynie za pomocą wózka inwalidzkiego. Całkowite wyleczenie ostrogi piętowej jest możliwe jedynie poprzez zabieg ortopedyczny. Domowe sposoby mają na celu uśmierzyć ból stopy, zmniejszyć stan zapalny oraz zahamować dalszą deformację stopy. Poznaj domowe sposoby na ostrogi piętowe.

Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe- Przyczyny

Ostroga piętowa rozwija się w miejscu, w którym kość piętowa łączy się z rozcięgnem piętowym. Obszar ten jest cały czas narażony na naprzemienne napinanie i rozluźnianie, co przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Ryzyko powstawania ostrogi piętowej zwiększa między innymi;

  • wcześniejsze nie do końca wyleczone urazy stopy,
  • nadwaga,
  • noszenie zbyt ciasnego, niedopasowanego, niewygodnego obuwia,
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
  • wykonywanie pracy stojącej,
  • częsty intensywny wysiłek fizyczny.( głównie bieganie oraz skakanie),
  • wiek ( ryzyko rośnie z wiekiem ponieważ wiąże się to z naturalnym niszczeniem elementów kostno-stawowych),
  • płaskostopie,

Ostrogi piętowe- Objawy

Zapalenie rozcięgna piętowego objawia się przede wszystkim bólem pięty. Ból ten może promieniować do palców nóg i mięśni łydki. Ból najczęściej pojawia się od razu po wstaniu z łóżka i mija po około 30 minutach po rozchodzeniu stopy, następnie pojawia się ponownie podczas dłuższego chodzenia, stania w miejscu lub intensywnego wysiłku fizycznego.

Domowe sposoby na ostrogi piętowe

Zacznij od zmiany obuwia

Przede wszystkim nie obciążaj bolącej pięty. Unikaj chodzenia w butach na obcasach oraz w butach o twardej podeszwie. Dodatkowo możesz zakupić specjalistyczne wkładki ortopedyczne dedykowane do tej dolegliwości.  Są to okrągłe, silikonowe wkładki do butów z otworem w środku pięty, które powodują, że narośl kostna nie jest uciskana w czasie chodzenia.

Okłady z lodu

Kiedy dokucza ci ból spowodowany ostrogami możesz zastosować przeciwbólowy okłady z lodu. Lód skutecznie uśmierzy ból.

Masaż

Innym sposobem zmniejszającym ból jest masaż pięty. Podczas wykonywania masażu warto dodatkowo sięgnąć po oliwę z oliwek wymieszaną z olejkiem lawendowym( olejek lawendowy ma właściwości przeciwbólowe).

Ćwiczenia

Ćwiczenie na ostrogi piętowe polega na rozciągnięciu rozcięgna podeszwowego. Należy usiąść na krześle lub łóżku z wyprostowanymi stopami, chwycić za palce bolącej stopy, i następnie delikatnie pociągnąć je w stronę tułowia. Czynność powtarza się 10 razy w ciągu 10 sekund. Należy wykonać trzy serie dziennie, przez okres minimum ośmiu tygodniu. Ćwiczenia najlepiej wykonywać rano (przed wstaniem z łóżka), po południu oraz wieczorem. Ważne jest również, aby twoje ćwiczenia nie powodowały bólu i były wykonane, kiedy nogi nie są zmęczone.