Ogórki w musztardzie

Jak rozpoczyna się sezon ogórkowy to zaczynam go od przygotowania słoików na wszelkiego rodzaju przetwory z ogórków. Najwięcej przygotowuję ogórków kiszonych oraz ogórków konserwowych, ale w mojej piwniczce można znaleźć również inne przetwory takie jak ogórki w curry, ogórki w musztardzie, sałatki ogórkowe. Do ogórków w musztardzie najlepiej pasują średnie ogórki, małe lepiej pasują do konserwowych a duże będą miały zbyt przerośnięte gniazda nasienne. Najlepsza musztarda to sarepska, można dodać delikatesową, jednak dla mnie jest ona zbyt łagodna w smaku. Być może te ogórki nie wyglądają najbardziej perfekcyjnie, szczególnie, gdy po przygotowaniu opadnie musztarda, jednak to smak powinien przekonać was do ich przygotowania 😉

ogórki w musztardzie

Ogórki w musztardzie do słoików – Składniki

Składniki na zalewę

  • 1 litr wody
  • 250 ml octu
  • około 280 g cukru
  • 5 czubatych łyżek musztardy sarepskiej bądź innej, ale ważne, by była ona ostra
  • 2 płaskie łyżki soli

Dodatkowe składniki

  • 2 kg średnich ogórków gruntowych
  • ziele angielskie
  • liście laurowe
  • ząbki czosnku

ogórki w musztardzie

Przepis na ogórki z musztardą na zimę

Ogórki przed przygotowaniem należy namoczyć. Ogórki włóż do zimnej wody na około 2 – 3 godziny, by były jędrne. Następnie dokładnie je umyj. Jeśli masz większe i starsze ogórki obierz je ze skórki, jeśli masz mniejsze z delikatną skórką nie musisz jej obierać. Ja zrobiłam wersje bez skórki, mi smakują lepiej obrane, ale samodzielnie możesz podjąć decyzje jakie dla ciebie będą lepsze.

W międzyczasie przygotuj zalewę do ogórków w musztardzie. Do garnka wlej całość wody, octu, cukier oraz sól, najlepiej jeśli będzie to sól kamienna niejodowana, ale jeśli takiej nie masz zwykła też się nada. Gdy zalewa zacznie wrzeć dodaj musztardę. Całość wymieszaj dokładnie do uzyskania jednolitej konsystencji i gotuj na niewielkiej mocy palnika przez około 2 minuty. Po tym czasie pozostaw zalewę do lekkiego ostudzenia.

Z 1 kilograma ogórków przygotujemy 6 słoików o pojemności około 500 ml. Do każdego słoika włóż 2 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy oraz pół ząbka czosnku, który wcześniej lekko zmiażdż. Obrane ogórki pokrój na podłużne ćwiartki, jeśli mają przerośnięte gniazda nasienne to możesz się ich pozbyć. Włóż je do wcześniej umytych i wyparzonych słoików. Następnie do słoików wlej ostudzoną zalewę. Przed przelewaniem wymieszaj zalewę, ponieważ musztarda opada na dno garnka. Słoiki dokładnie pozakręcaj i następnie za pasteryzuj. Ogórki z musztardą w słoikach na zimę przechowuj z zaciemnionym i chłodnym miejscu, najlepiej w spiżarce bądź piwnicy bez dostępu do promieni słońca.

Jak pasteryzować słoiki z ogórkami na zimę?

Najpopularniejszym sposobem na pasteryzacje przetworów jest pasteryzacja wodna, Do szerokiego garnka wlej wodę do wysokości około 3/4 słoika. Na dno garnka wyłóż materiałowy ręcznik kuchenny i następnie włóż słoiki i zalej wodą. Wodę doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem na małej mocy palnika przez minimum 10 minut. Ugotowane słoiki połóż na blacie dnem do góry i pozostaw je tak do ostygnięcia. Inne przydane rady możecie znaleźć w innym poście poświęconym pasteryzacji.

Smacznego!