Odczuwasz ciągły głód? Sprawdź jak temu zapobiec oraz czy to nie objaw choroby!

Zastanawiasz się dlaczego po zjedzeniu obfitego posiłku za chwilę znów odczuwasz głód? Prawdopodobnie przyczyną są błędy stylu życia jakie często popełniamy, ale również może to być objaw choroby. Ciągły głód nie jest odczuciem, które powinno ci towarzyszyć w trakcie dnia. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, żeby móc się przed nimi ustrzec.

Ciągły głód – przyczyny

Picie alkoholu

Alkohol obniża poziom lektyny. Jest to hormon odpowiadający za między innymi pobieranie pokarmu i dbanie o odpowiednią gospodarkę energetyczną naszego organizmu. Ponadto alkohol posiada wysoki indeks glikemiczny, a co za tym idzie powoduje skoki glukozy we krwi i sprawia, że szybko jesteśmy głodni. A jak wiadomo podczas spożywania alkoholu najczęściej sięgamy na produkty tłuste i szybkie w przygotowaniu głównie są to chipsy, fast-food, słone przekąski.

Pragnienie

Nasz mózg bardzo często myli pragnienie z głodem. W sytuacji kiedy poczujesz głód, a niedawno spożywałeś posiłek najpierw wypij szklankę wody, a dopiero potem oceń czy jesteś głodny czy nie.

Nie jadasz śniadań

Jeżeli nie jadasz śniadań to koniecznie jak najszybciej zmień ten nawyk. Śniadanie to najważniejszy posiłek podczas dnia sprawia, że mamy wystarczającą ilość energii, ale co najważniejsze ustabilizuje tobie poziom glukozy we krwi. Odpowiednie śniadanie sprawi, że nie będziesz czuć głodu do następnego posiłku.

Nieodpowiednia ilość snu

Niewysypianie się to jeden z powodów otyłości. Za mała ilość snu sprawia, że nasz organizm jest wyczerpany i potrzebuje dodatkowej dawki energii. Sprawia to, że nasz mózg wysyła nam sygnał o tym, że jesteśmy głodni.  

Nieregularne posiłki

Każdy dietetyk ci to powie powinno się jeść dziennie 5 posiłków w równych odstępach czasowych. Równe odstępy czasowe między posiłkami sprawiają, że nie podjadamy między posiłkami.

Ciągły głód – Puste kalorie

Słodycze, słone przekąski i chipsy mają bardzo małą wartość odżywczą i wysoki indeks glikemiczny. Bardzo szybko są trawione przez nasz organizm i sprawiają, że w krótkim odstępie od spożycia znowu jesteśmy głodni, bądź czujemy ciągły głód.

Oglądanie telewizji podczas jedzenia

Gdy jesz posiłek przy włączonym telewizorze większość swojej uwagi zwracasz na telewizor, a nie na to co jesz.  W takiej sytuacji nie ważne ile zjesz to i tak mózg zaraz po posiłku wyśle ci znowu sygnał o głodzie. Dlatego powinieneś zwracać całą swoją uwagę na posiłku.

Zbyt mała ilość białka w diecie

Białko dostarcza nam energii oraz zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas, jeżeli w swojej diecie nie masz odpowiedniej ilości białka sprawiasz, że szybko staniesz się znowu głodny oraz masz wrażenie, że jesteś ciągle głodny.

Fast-food

Większość z nas lubi czasem tak zwane śmieciowe jedzenie. Ale czy nie zauważyliście, że po zjedzeniu fast food-a zaraz znowu jesteście głodni? Winny jest wysoki indeks glikemiczny, fast food szybko jest trawiony przez nasz organizm, a to sprawia, że zaraz po zjedzeniu jesteśmy głodni.

Cukrzyca

Jeżeli uczucie głodu nie znika musisz skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań na cukrzycę. Ciągły głód może być jednym z objawów świadczącym o tej chorobie.

Nietolerancja laktozy – jak samodzielnie sprawdzić, czy ją masz?