Objawy udaru mózgu – sprawdź czego nie ignorować!

  Objawy udaru mózgu mogą być bardzo różne w zależności jaka część mózgu została uszkodzona. Objawy pojawiają się nagle, bez ostrzeżenia. Nie wiążą się z wcześniejszymi objawami, osłabieniem czy bólami. Sprawdź jakie są główne objawy udaru, jak reagować na te objawy, by uratować życie innego człowieka.

    

Objawy udaru są bardzo charakterystyczne i często jednoznaczne, ale nie zawsze można je od razu wychwycić. Udar może spowodować uszkodzenie układu ruchu, mowy, czucia, niedowłady i paraliże. Jeśli udar dotknął prawej półkuli objawy pojawiają się po lewej stronie, jeśli lewej półkuli pojawiają się na prawej stronie.

Najczęstsze objawy udaru mózgu:

– jednostronne drętwienie kończyn bądź jednostronne osłabienie czucia w kończynach,
– zaburzenia w mowie, trudności w wypowiedzeniu pełnych zdań, gubienie końcówek wyrazów,
– bełkotanie, bądź bardzo niewyraźne mówienie,
– problemy z widzeniem, szczególnie gdy dotyczy tylko jednego oka,
– bardzo silny, kłujący ból głowy.
Objawy udaru krwotocznego:
Pierwszym objawem udaru krwotocznego jest silny ból głowy połączony z wymiotami i drgawkami, ponad 50% ludzi traci przy tym przytomność. Dochodzi do obrzęku mózgu, co wiąże się z tym, że chorzy mają zaburzenia świadomości, problemy z oddychaniem, może również dojść do zatrzymania krążenia.

Objawy udaru niedokrwiennego:
Pierwszym objawem udaru niedokrwiennego są bóle i zawroty głowy. Często towarzyszy im chwilowy niedowład kończyn, problemy z mową, nadwrażliwość na dotyk.
Jeśli w naczyniu mózgowym tworzy się skrzep, objawy narastają od kilku godzin do nawet kilku dni.  
Jak stwierdzić, że ktoś miał udar?
Jeśli masz obawy, że ktoś z twojego otoczenia właśnie ma objawy zatoru mózgu poproś, by się uśmiechnęła, jeśli podniesie tylko jedną część twarzy, oznacza to, że druga może być porażona.
Możesz również poprosić by podniosła obie ręce w górę, gdy będzie miała z tym problem oznacza to, że niedowład objął jedną z połówek ciała. Jeśli dodatkowo mówi niewyraźnie koniecznie wezwij karetkę pogotowia. W trakcie udaru liczy się jak najszybsza pomoc medyczna.
Pamiętaj!
Jeśli masz niepokojące objawy zawsze skonsultuj je z lekarzem rodzinnym bądź lekarzem specjalistą. Informacje medyczne nie stanowią porady medycznej.