Trzy objawy raka, które pojawiają się po przebudzeniu.

Nowotwór jaki rozwija się w organizmie chorego może dawać o sobie znać na różne sposoby, często objawy są bardzo niecharakterystyczne i mylone z błahymi dolegliwościami czy ze zwykłym przemęczeniem. U większości osób zmagających się z chorobą nowotworową można zaobserwować trzy objawy, które pojawiają się nad ranem od razu po przebudzeniu. Dowiedź się na co należy zwrócić uwagę i kiedy pójść do lekarza. Trzy objawy raka, które pojawiają się po przebudzeniu.

Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, który został opublikowany na początku 2022 roku wynika, że mamy ponad 171 tysięcy nowych zachorowań na różnego rodzaju nowotwory rocznie i ponad 100 tysięcy zgonów przez nie spowodowanych. W naszym kraju nowotwory złośliwe stanowią drugą zaraz po chorobach układu krążenia przyczynę zgonów, odpowiadając za  25,7% zgonów u mężczyzn i 23,2% zgonów wśród kobiet. Najczęściej nowotwory we wczesnym okresie są bezobjawowe lub skąpoobjawowe co znacząco utrudnia ich wczesne wykrycie.

Trzy objawy raka. które pojawiają się przebudzeniu

Zmęczenie

Bardzo częstym objawem chorób nowotworowych jest poranne zmęczenie. Chociaż uczucie zmęczenia samo w sobie nie jest niczym złym i można je zauważyć praktycznie u każdego z nas, to jednak warto jego nie bagatelizować. Uczucie zmęczenia, które pojawia się od razu po przebudzeniu i utrzymuje się przez resztę dnia powinno cię zaniepokoić, tym bardziej jeżeli nie można go niczym usprawiedliwić. Poranne zmęczenie organizmu nie jest jedynie objawem nowotworów, ale może również sygnalizować inne równie poważne choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy choroby układu krążenia.

Uporczywy kaszel

Uporczywy i męczący kaszel, który utrzymuje się ponad dwa tygodnie powinien wzbudzić twoją czujność i zmusić do wizyty u lekarza. Tym bardziej jeżeli oprócz kaszlu pojawiają się również inne objawy takie jak ból gardła czy zmieniona barwa głosu. Objawy te najczęściej pojawiają się `u osób nałogowo palących papierosy i mogą sygnalizować raka płuc.

Nocne poty

Trzecim częstym objawem nowotworów są nocne poty. Pojawiają się one najczęściej jako objaw chłoniaka ziarniczego oraz białaczki. Chociaż tego objawu nie powinno się bagatelizować to warto zaznaczyć, że nadmierne pocenie w nocy może być również wywołane przez stany lękowe, nadmierny stres, zmiany hormonalne podczas menopauzy, czy wysiłek fizyczne przed snem.

Najczęstsze objawy nowotworów

  • Powiększone węzły chłonne, zmieniona asymetria piersi lub innych części ciała
  • Zaburzenia układu pokarmowego (ciągłe uczucie pełności, problemy z wypróżnianiem, krew w stolcu)
  • Szybka utrata wagi
  • Zmiany skórne w postaci owrzodzeń
  • Bezsenność, ciągłe zmęczenie
  • Duszności oraz przewlekła gorączka
  • Napady padaczkowe oraz poranne wymioty
  • Trudności w oddawaniu moczu oraz krwiomocz
  • Krwawienia z dróg rodnych

Bardzo ważne jest, żeby w sytuacji kiedy zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, które utrzymują się przez minimum 2 tygodnie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który na podstawie zebranych informacji zleci wszystkie specjalistyczne badania, oraz może wystawić zieloną kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.