Objawy nietolerancji glutenu – zobacz czy ich nie masz!


    Nietolerancja glutenu jest to taki stan, gdy nasz organizm źle reaguje na białko lub inne składniki znajdujące się w zbożach. Nadwrażliwość na składniki znajdujące się w pszenicy może się pojawić w każdym momencie życia, nie ma znaczenia płeć ani wiek osoby. Dlatego tak ważne jest, by znać objawy nietolerancji glukozy i szybko reagować poprzez dodatkowe badania albo eliminowanie poszczególnych pokarmów.

    Badania wskazują, że nawet 10% populacji może nie tolerować glutenu. Gluten występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu oraz we wszystkich odmianach i przetworach z tych zbóż. Gluten może się znajdować również w produktach, które na pierwszy rzut oka nie powinny posiadać glutenu.

Mogą to być między innymi wędliny, przetwory mięsne, przetwory rybne, nabiał taki jak jogurty, sery topione czy śmietany. Gluten jest do nich dodawany m in. jako zagęstnik. Aby mieć pewność, że dany produkt nie zawiera glutenu należy szukać produktów, które na opakowaniu mają rysunek przekreślonego kłosa zboża.

Objawy nietolerancji glutenu :

1) Problemy z trawieniem – to jeden w najważniejszych objawów, pojawia się zazwyczaj jako pierwszy. Będą to między innymi problemy z zaparciami, biegunkami, wzdęcia i gazy. Mogą się pojawić również wymioty. Problem ten dotyczy również innych schorzeń, ale powinniśmy na niego zwrócić uwagę i sprawdzić czy objawy nie nasilają się po spożywaniu glutenu.

2) Anemia – jako powikłanie po wymiotach bądź biegunce. Przez zmniejszoną ilość czerwonych krwinek we krwi pojawiają się takie objawy jak senność, chroniczne przemęczenie, ciągłe niewyspanie. Objawy ten często zrzucamy na stres, przepracowanie nie szukając głębiej przyczyny.

3) Bóle głowy – duże spożycie glutenu, którego organizm nie potrafi przetrawić może powodować stany zapalne w układzie nerwowym, które mogą powodować bóle głowy podobne do bólów migrenowych.

4) Permanentne zmęczenie – stan zapalny w organizmie może powodować również stałe zmęczenie, uczucie osłabienia, ponieważ organizm musi pożytkować dużą ilość energii na na walczenie z nim.

5) Zapalenie jamy ustnej – zapalenie jest bardzo powszechnym objawem w nietolerancji glutenu, dodatkowo przez brak wapnia mogą powstać problemy z uzębieniem.

6) Wypryski na twarzy – przez to, że do organizmu ni wchłaniają się wszystkie substancje odżywcze a te złe się kumulują organizm się broni między innymi poprzez wypryski bądź opryszczkę.

7) Duszności – nietolerancja glutenu może powodować obrzęk dróg oddechowych, które mogą powodować duszności.

Jeśli masz któreś z tych objawów i możesz podejrzewać, że to wynik nietolerancji glutenu koniecznie udaj się do lekarza, który przeprowadzi z tobą wywiad i ewentualnie zleci dodatkowe badania. Nie należy samodzielnie odstawiać glutenu  przechodzić na dietę bezglutenową, ponieważ może to zafałszować wyniki. Każde niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem!