Objawy chorej wątroby, nigdy ich nie lekceważ!

Wątroba to jeden w najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Jej nieprawidłowa praca negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroby wątroby bardzo często przez długi czas rozwijają się bezobjawowo lub ich symptomy są niecharakterystyczne przez co najczęściej umykają naszej uwadze. W konsekwencji najczęściej zgłaszamy się do lekarza dopiero w tedy kiedy choroba wątroby jest już w zaawansowanym stadium. Poznaj symptomy przez, które twoja wątroba chce ci uświadomić, że pracuje nie prawidłowo. Objawy chorej wątroby, nigdy ich nie lekceważ!

Objawy chorej wątroby

Ból

Czy wątroba boli? Ból wątroby to określenie wymagające uściślenia, wątroba nie może boleć, ponieważ jest nieunerwionym narządem. Dopiero kiedy pod wpływem procesu chorobowego ulegnie powiększeniu, zaczyna rozciągać otaczającą ją unerwioną błonę surowiczą, nazywaną otrzewną. Wówczas pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe, nazywane bólem wątroby, które w istocie nie są bólem wątroby tylko otrzewnej. Zanim jednak pojawi się ból, proces chorobowy wątroby może rozwijać się przez wiele lat. Nie objawiając się w żaden sposób lub jedynie niecharakterystycznie co skutkuje tym, że je najczęściej je lekceważymy.


Pogorszające się samopoczucie 
– Jednym z charakterystycznych objawów wszystkich schorzeń wątroby są chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją oraz wyraźne pogorszenie samopoczucia.

Obrzęki– Obrzęki w chorobach wątroby mają różne mechanizmy powstawania. Na ich powstawanie wpływa nieprawidłowa czynność wątroby w zakresie syntezy białek koniecznych dla zachowania właściwego (przeciwobrzękowego) ciśnienia onkotycznego, obserwowana szczególnie w chorobach przewlekłych wątroby. Obrzęki pojawiają się najczęściej rano, od razu po przebudzeniu między innymi pod oczami, na dłoniach, nogach i wokół kostek,

Inny kolor moczu– Pierwszym objawem złej pracy wątroby jest zmiana koloru moczu ze słomkowego na ciemniejszy, a w niektórych sytuacjach nawet czerwony lub czerwono-brązowy,

Zmiany skórne:

  • Kępki żółte( to miękkie, podskórne złogi cholesterolu, które mają charakter grudkowy, dobrze odgraniczony, mnogi, o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu)
  • Przebarwienia skóry,
  • Pajączki naczyniowe,
  • Żółtaczka( zarówno skóry jak i również gałek ocznych),
  • Rumień dłoni,
  • Wypadanie włosów,
  • Świąd skóry,
  • Sucha i pomarszczona skóra,
  • Pogorszenie stanu paznokci,

Wodobrzusze– U osób chorych na marskość wątroby przyczyną wodobrzusza jest przesięk osocza z naczyń zatokowych wątroby, w których panuje podwyższone ciśnienie hydrostatyczne i obniżone ciśnienie onkotyczne.

Ból mięśni i stawów– Ból mięśni oraz stawów występuje m.in. u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. W tym przypadku mogą pojawiać się także inne i dość nietypowe objawy np. mrowienie ciała oraz wahania nastroju.