Obawiasz się zawału serca? 5 sposobów na ochronę przed zawałem.

       Zawał mięśnia sercowego zwany potocznie zawałem serca oraz inne schorzenia sercowo- naczyniowe są najczęstszym powodem zgonów w Polsce i również w całej Europie. Jeśli nie zastosujesz się do rad zawartych w poście szanse na chorobę serca wzrosną kilkukrotnie! Jeśli w porę zastosujesz się do kilku prostych rad, możesz żyć w zdrowiu i nie martwić się o serce.

 

1) Zmień dietę! Unikaj pokarmów, które zawierają dużą ilość tłuszczów zwierzęcych m. in. smalec, masło, tłuste mięsa, sery, majonezy. W zamian stosuj dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik. Jedz dużo warzyw, owoców, szczególnie zawierających witaminę E (m, inn. zboża, orzechy, nasiona) oraz witaminę C ( m. in. papryka, marchew, cytrusy, truskawki).


2) Utrzymuj prawidłową masę ciała! Nie doprowadzaj do nadwagi bądź otyłości. Wyższa masa ciała często wiąże się z podwyższonym cholesterolem we krwi, podwyższonym ciśnieniem.

3) Uprawiaj sporty! Codzienny wysiłek fizyczny pozwoli zachować prawidłową masę ciała oraz dotlenia organizm co poprawia pracę narządów wewnętrznych. Możesz zacząć nawet od kilkuminutowego spaceru przedłużając go co kilka dni o kilka minut. Optymalnie ilość codziennego ruchu powinna wynieść około godziny czasu.

4) Nie pal papierosów, nie pij alkoholu. Palenie oraz spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na naczynia wieńcowe, przyczynia się do pogorszenia metabolizmu organizmu.
5) Unikaj stresu – pod jego wpływem, nawet w nieuszkodzonych tętnicach może nastąpić silny skurcz naczyń, który odcina odpływ krwi do mięśnia sercowego.
Bardzo ważne są regularne badania. Dzięki nim dowiesz się czy w organizmie wszystko funkcjonuje poprawnie. Regularne badania oraz stosowanie 5 wyżej wymienionych zasad pozwoli na długie życie w zdrowiu.