Nocne pocenie się – poznaj 5 najczęstszych przyczyn

Nocne pocenie to problem, który dotyka wielu ludzi. Jeśli nie występuje systematycznie bądź możesz dopasować je np. do gorączki, zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu bądź do zmiany pościeli bądź piżamy na bardziej sztuczną to nie powinieneś mieć powodów do obaw. Jednak jeśli nocne pocenie nie ustępuje należy poszukać problemu głębiej, ponieważ może to być objaw problemu zdrowotnego, z którym się mierzysz.

Jakie są najczęstsze medyczne przyczyny nocnego pocenia się?

Poniżej przestawiono 5 najczęstszych przyczyn nocnego pocenia się, które mogą zagrażać zdrowiu. Koniecznie należy je zdiagnozować oraz leczyć, by nie przerodziły się w większe problemy zdrowotne.

nocne pocenie się

Bezdech senny a nocne pocenie się

Osoby mające problemy z bezdechami zazwyczaj kiepsko śpią w nocy, ponieważ ich drogi oddechowe są zblokowane i automatycznie się wybudzają a przerywany sen źle wpływa na organizm. Problemy z oddechem można mieć również jeśli chrapiemy w nocy, mamy bóle głowy, złe samopoczucie. Zablokowany przepływ tlenu powoduje nocne pocenie się. W zaawansowanych bezdechach i problemach z oddychaniem polecane są maszyny, które zakłada się na noc, by wspomagały oddech.

Menopauza

Pocenie jest związane również z menopauzą oraz wiekiem. Wraz z wiekiem hormony w organizmie wydzielane są skokowo co może spowodować uderzenia gorąca bądź właśnie nocne pocenie. Kobiety w okresie menopauzy znacznie bardziej są narażone na potliwość w dzień i w nocy oraz nocne duszności. Również menopauza może powodować inne objawy takie jak suchość skóry, obniżenia nastroju, nietrzymanie moczu, które mogą powodować nocne wybudzania. Jeśli objawy menopauzy są bardzo uciążliwe lekarz może wypisać leki łagodzące pojedyncze symptomy.

Stres i niepokój

Przewlekły stres bądź ciągły niepokój to często pierwsze objawy depresji. Czasem jest to tymczasowy problem, który zniknie po uporządkowaniu spraw. Niestety czasem jest to choroba, którą można wyleczyć tylko odpowiednim dawkowaniem leków. W każdym z tych przypadków może objawiać się to wieczornym i nocnym poceniem się.

Nocne pocenie się a choroby

Nocne pocenie zazwyczaj nie ma podłoża chorobowego ale jednak są choroby, których jest to objaw i jeśli masz inne podejrzenia, to warto to skonsultować z lekarzem rodzinnym. Mogą to być choroby takie jak infekcje bakteryjne, wirusowe, a nawet niektóre rodzaje chorób nowotworowych,

Niski poziom cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi czyli hipoglikemia może stanowić przyczynę nocnego pocenia się. Jeśli nie masz zdiagnozowanej cukrzycy koniecznie zweryfikuj czy nie masz innych objawów sugerujących tą chorobę.