Nigdy tego nie rób, jeśli nie chcesz zniszczyć ubrań w pralce!

    Jeśli zdarzyło Ci się, że prawnie wyciągnięte z pralni zniszczyło się w trakcie prania – koniecznie przeczytaj ten krótki poradnik. Dzięki niemu już nigdy nie zdarzy się sytuacja, że ubrania będą zniszczone, niedobrane, zdeformowane.

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to SORTOWANIE. Jest to pierwsza i właściwie najważniejsza zasada. Stosując parę trików dot. sortowania każde pranie będzie idealnie czyste.

Czego nie wolno robić w trakcie sortowania prania?

1) Nigdy nie mieszaj kolorów. Zamieszanie w jednym bębnie pralki białej bluzeczki i czarnych skarpet spowoduje, że niestety biel przeminie a z pralki wyciągniemy zszarzałą, nie nadającą się już do noszenia bluzkę. Pranie należy dzielić na białe, kolorowe oraz czarne.

2) Nigdy nie mieszaj materiałów. Dziel pranie na ręczniki, jeansy, materiały delikatne. Ciężkie i grube materiały mogą powodować, że delikatne ubrania mogą w trakcie wirowania się poniszczyć.

3) Sprawdzaj kieszenie. 100 zł pozostawione w tylnej kieszeni spodni niestety nie będzie się już nadawać do zapłaty za zakupy a chusteczka higieniczna pozostawi na praniu ciężkie do usunięcia białe resztki. Dodatkowo luźne metalowe elementy (pieniądze, spinacze, śrubki) mogą nieodwracalnie uszkodzić pralkę.

4) Temperatura prania oraz inne oznaczenia.


Na każdym ubraniu, po wewnętrznej stronie znajdują się metki. Na metce znajdują się obrazki, które poinformują w jakiej temperaturze prać dane ubranie, jak prasować. Uwaga na oznaczenie „Nie prać” –  takich ubrań nie wolno wkładać do pralki!

Kolejną istotną rzeczą w praniu to załadowanie pralki. Jak załadować bęben od pralki by nie zniszczyć prania, co wrzucić do bębna?

1) Nie przepełniaj bębna. Przeczytaj instrukcję obsługi do pralki, w niej znajdziesz o maksymalnej ilości prania, którą jednorazowo można prać. Średnio jest to 3/4 bębna. Przy większej ilości pranie się nie dopierze, mogą pozostać plamy i zabrudzenia.

2) Wlej odpowiedni detergent. Kolorowe pranie należy brać w proszku, bądź płynie do koloru a białe w proszku bądź płynie do białego. Dodatkowo można wlać płyn do płukania dla lepszego zapachu i miękkości materiałów. Ilość detergentu jaką należy wlać/wsypać znajduje się na opakowaniu.

Macie swoje ulubione sposoby na pranie, ulubione detergenty, bądź triki które stosujecie? Podzielcie się nimi w komentarzach, niech inni też skorzystają 😉

Pozdrawiam!