Nieżyt żołądka- Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Nieżyt żołądka nazywany również zapaleniem błony śluzowej żołądka lub katarem żołądka jest chorobą za które w większości przypadków odpowiedzialne są bakterie Helicobacter pylori. Objawów tej choroby nie należy lekceważyć, ponieważ nie leczony nieżyt żołądka może doprowadzić do powstania wrzodów żołądka, raka żołądka lub zaniku błony śluzowej. Sprawdź jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia nieżytu żołądka. Nieżyt żołądka- Przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
Zapalenie błony śluzowej żołądka to stan zapalny błony wyścielającej wnętrze żołądka. Może być wywołany czynnikami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi. Nieżyt żołądka dzieli się na ostre i przewlekłe zapalenie żołądka. Wczesne rozpoznanie choroby daje praktycznie 100% szans na całkowite wyleczenie, zaś kiedy zapalenie nie jest leczone lub leczone jest w zły sposób ryzyko zachorowania na nowotwór żołądka wrasta o aż 20%.
Przyczyny
Przyczyn nieżytu żołądka jest wiele, w 90% przypadków jest to zakażenie bakteriami Helicobacter Pylori pozostałymi są:
- spożywanie nadmiernych ilości alkoholu,
- nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jak ibuprofen czy aspiryna),
- ciężkie zatrucia,
- urazy,
- stresujący tryb życia,
- choroby OUN,
- przedostawanie się żółci z dwunastnicy do żołądka,
- choroby autoimmunologiczne,
- palenie papierosów,
- infekcje wirusowe, grzybicze, pasożytnicze.
Objawy
W przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka pojawiają się bardzo szybko oraz bardzo szybko mijają. Przeważnie trwają 1-3 dni. Najczęstszymi objawami ból brzucha, nudności, wymioty oraz także biegunka.
Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka w nawet 30% przypadków przebiega bezobjawowo. U pozostałych chorych występują różnie nasilone objawy niestrawności, czyli:
- ból w nadbrzuszu,
- odbijanie,
- uczucie pełności nieadekwatne do ilości spożytego pokarmu,
- mdłości,
- wymioty,
- zgaga,
- refluks żołądka,
- krwawienia z układu pokarmowego,
- zaburzenia apetytu,
- czarny kolor stolca.
Rozpoznanie i leczenie
W większości przypadków nieżyt żołądka rozpoznaje się po objawach. Jeżeli w przebiegu choroby pojawiają się krwawe wymioty czy krew stolcu to należy wykonać gastroskopię lub prześwietlenie (RTG) górnego odcinka przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badanie soku żołądkowego na zawartość kwasu solnego.
Leczenie nieżytu żołądka zależne jest od przyczyny choroby oraz nasilenia objawów. W dużej części przypadków objawy mijają same w przeciągu 2-3 dni. Jeżeli nieżyt żołądka spowodowany jest przez bakterie Helicobacter Pylori przepisywany jest antybiotyk, zaś w przypadku zachorowania przez niesferoidalne leki przeciwzapalnymi zaleca się jak najszybsze odstawienie ich i zamianę na inne lub zaczęcie brania leków osłonowych. Ważna również jest dieta, powinna być lekkostrawna, należy też unikać potraw smażonych na tłuszczu zwierzęcym, wzmagających wzdęcia, zimnych i bardzo gorących oraz gazowanych napojów. Zaleca się również rezygnację z takich używek jak alkohol, papierosy oraz kawa. W przypadku kiedy pojawiło się krwawienie z układu pokarmowego konieczna może być operacja i wycięcie krwawiącej części żołądka.
- Wiosenna sałatka z serem camembert i kurczakiem
- Palce pałeczkowate- ten objaw zwiastuje raka płuc, pojawia się u 30% chorych
- Nietypowe objawy alergii- Jeśli nie zauważysz, to lepiej ich nie lekceważ
- 6 Produktów wyniszczających jelita- Na pewno masz je w swoim domu
- 12 najbardziej toksycznych warzyw i owoców. Większość z nich masz w swojej spiżarce!