Nie tylko zgaga świadczy o refluksie. Nietypowe objawy refluksu.

Choroba refluksowa przełyku kojarzy się najczęściej ze zgagą i z uczuciem bólu i pieczenia w przełyku. Ale okazuje się, że to nie jedyne objawy świadczące o refluksie, niektóre mogą być bardzo mylące i przypominać inne, niekiedy bardzo niepokojące dolegliwości. Dowiedź się jakie są nietypowe objawy refluksu. Nie tylko zgaga świadczy o refluksie. Nietypowe objawy refluksu.

Czym jest refluks ?

Refluksem żołądkowo-przełykowym nazywamy sytuację kiedy treść pokarmowa wraz z sokami trawiennymi i kwasem żołądkowym jest zarzucana do przełyku. Efektem tego jest choroba refluksowa przełyku, w której dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przełyku i pojawienia się typowym dla niej dolegliwości. Choroba refluksowa to jedna z najczęściej spotykanych schorzeń w gastroenterologii, nie ma prowadzonych dokładnych statystyk zachorowalności, ale według przypuszczeń może dotyczyć się z nią zmagać nawet 40% populacji.

Charakterystyczny objaw refluksu

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem refluksu jest zgaga, czyli pieczenie w przełyku czy  w okolicach mostka. Najczęściej można ją zauważyć o zjedzeniu obfitego, tłustego lub smażonego posiłku, ale może również pojawić się w trakcie pochylania lub leżenia na łóżku.

Nietypowe objawy refluksu

Kaszel

Kaszel to bardzo częsty objaw refluksu, jest jednak bardzo często lekceważony. Suchy i męczący kaszel pojawia się przy refluksie. ponieważ  niekiedy kwaśna treść żołądkowa przedostaje się do narządów układu oddechowego.

Ślinotok

Innym nietypowym objawem refluksu jest właśnie ślinotok. Nadprodukcja śliny jest wywołana aby zneutralizować niekorzystne działanie kwasów żołądkowych, które wydostały się z żołądka i przedostały się do przełyku i ust.

Gorzki posmak w ustach

Uczucie gorzkiego posmaku w ustach czy również nieprzyjemny zapach z ust są częstymi objawami choroby refluksowej.

Ból gardła

Podrażnienie błony śluzowej gardła, do którego przyczyniło się działanie kwaśnej treści żołądkowej, a głównie kwasu solnego i pepsyny bardzo często doprowadza do bardzo silnego i nieprzyjemnego bólu gardła. Ból gardła najczęściej pojawia się w pozycji leżącej, głównie podczas snu.

Próchnica

Próchnica nie zawsze jest spowodowana przez braki w higienie jamy ustnej. Bardzo często dochodzi do niej w wyniku choroby refluksowej.

Chrapanie

Następnym często lekceważonym objawem refluksu żołądka jest chrapania. Przyczyną chrapania jest zalegająca wydzielina w nosie, która powstała w wyniku przesuwania się kwaśnej treści żołądka.

Zapalenie płuc

W rzadkich przypadkach kwaśna treść żołądka może przedostać się do układu oddechowego powodując podrażnienia błony śluzowej, co później może doprowadzić nawet do poważnego w konsekwencjach zapalenia płuc.

Ból w klatce piersiowej

Jednym z nietypowych objawów refluksu jest ból również silny i bardzo nagły w klatce piersiowej, który bardzo często mylony z atakiem serca.