Nietolerancja laktozy – jak samodzielnie sprawdzić, czy ją masz?

Po wypiciu odrobiny mleka skręca cię w żołądku? To może być objaw nietolerancji laktozy, najczęściej występującej nietolerancji pokarmowej. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat nietolerancji laktozy poznać jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia to przeczytaj dalszą część tego artykułu. W artykule najlepsze domowe i medyczne testy na nietolerancje laktozy. Nietolerancja laktozy jest bardzo uciążliwa, lecz kilka prostych kroków pozwoli, że poczujesz się dużo lepiej.

Nietolerancja laktozy

Przyczyny nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy to powszechna przypadłość. Rzadko występuje w formie w wrodzonej, najczęściej nabywamy ją z wiekiem. Ludzki organizm z wiekiem produkuje coraz mniejsze ilości laktazy, enzymu trawiennego, który jest konieczny w procesie trawienia cukry mlecznego czyli laktozy. Kiedy laktazy jest za mało lub nie ma jej wcale, laktoza nie jest w odpowiednio rozłożona i wchłonięta ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W konsekwencji tworzą się gazy i kwasy, które są powodem nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Nietolerancja laktozy – najczęstsze objawy:

  • bóle brzucha
  • nudności
  • biegunki
  • wymioty
  • wzdęcia
  • przelewanie w jamie brzusznej
  • kolki

Stopień nasilenia dolegliwości zależy od stopnia niedoboru enzymu laktazy, oraz ilości spożytego pokarmu zawierającego laktozę. Trzeba zaznaczyć, że objawy pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Dlatego często osoby chore na nietolerancję laktozy nie widzą związku między dolegliwościami, a spożyciem produktu zawierającego laktozę.

Uwaga laktoza występuje w mleku krowim, kozim, owczym, innych ssaków, a nawet kobiet karmiących piersią.

Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest pierwotny niedobór laktazy, który wynika ze stopniowej, postępującej wraz z wiekiem zmniejszającej się aktywności enzymu laktazy. Objawy dotyczą głównie osób w wieku dojrzewanie i dorosłych. Statystycznie problem dotyczy około 25% osób dorosłych.

Nietolerancja laktozy może też być spowodowana przez choroby lub czynniki powodujące powodujące niszczenie nabłonków i kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wytwarzanie enzymu laktazy.

Wśród tych chorób wyróżniamy:

  • schorzenie Whipple’a;
  • zespół Leśniowskiego-Crohna;
  • celiakię;
  • pasożyty w przewodzie pokarmowym. np. tasiemczyca;
  • zespół jelita krótkiego;
  • martwicze zapalenie jelita;
  • mukowiscydozę;
  • zakażenia żołądkowo-jelitowe objawiające się ostrymi biegunkami wywołanymi wirusami lub bakteriami (rotawirusy);
  • alergię pokarmową na białko mleka krowiego lub soi;

Może być również spowodowania stosowaniem niekórych leków, antybiotyków, a nawet spożywaniem alkoholu.

W niektórych przypadkach nietolerancja laktozy może zdarzyć się u noworodków przy pierwszym karmieniu piersią. W takich okolicznościach mówimy o wrodzonym niedoborze laktaza czyli alaktazji. Nietolerancja laktozy jest dziedziczna i może być przekazywana potomstwu.

W tym przypadku mowimy o wtórnej/nabytej nietoleracji.

Nietolerancja laktozy – diagnoza

Próba eliminacji

Przez dwa tygodnie stosuje się dietę bezlaktozową. Jeżeli objawy miną, a po ponownym spożyciu mleka albo przetworu mlecznego znowu się pojawią można wtedy podejrzewać nietolerancję laktozy.

Test doustnego obciążenie laktozą

Polega na podaniu pacjentowi laktozy, a następnie na sprawdzeniu poziomu glukozy we krwi.

Badanie pH stolca

Jeżeli pH stolca ma odczyn kwaśny oznacza nietolerancję laktozy.

Test genetyczny

Wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia mutacji w genie kodującym laktazę.

Badanie moczu

Podaje się pacjentowi roztwór laktozy z etanolem i pobiera się próbkę moczu. Sprawdza się poziom galaktozy w moczu.

Wodorowy test oddechowy

Pacjentowi podaje się dawkę laktozy i sprawdza stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. O nietolerancji laktozy mówimy wtedy kiedy stężenie wodoru jest przekroczone. Wszystko dlatego, że laktoza, która ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym wytwarza spore ilości wodoru. Nadmiar wodoru jest usuwany z organizmu właśnie przez drogi oddechowe. Jest to najczęściej wykorzystywana metoda diagnozy nietolerancji laktozy.

Nietolerancja laktozy – leczenie

Jeżeli mówimy o wrodzonym niedoborze laktazy leczenie polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety produktów zawierających laktozę. Tym osobom nawet niewielka ilość laktozy może poważnie zaszkodzić. W niektórych przypadkach spożywanie laktozy może zagrażać nawet życiu osoby chorej na nietolerancję laktozy.

Przypadku choroby nabytej leczenie może polegać na całkowitym usunięciu produktów mlecznych z diety, w niektórych przypadkach wystarczy jedynie je ograniczyć. Można też stosować laktazę w tabletkach, która pomaga trawić produkty zawierające laktozę. Powinno się je stosować przed spożyciem mleka lub przetworów mlecznych.

Musicie pamiętaj, że mleko oraz produkty mleczne są wartościowym źródłem wapnia oraz witamin z grupy B. całkowite wyeliminowanie produktów zawierających laktozę może doprowadzić do osteoporozy.  Aby tego uniknąć najpierw należy skonsultować się z kwalifikowanym dietetykiem, który pomoże nam skonstruować pełnowartościową dietę.

Najlepsze domowe sposoby na odciski na stopach