Niepokojące objawy niedoboru magnezu – dwa z nich szokują!

    Magnez spełnia w naszym organizmie pełni wiele funkcji. Jest między innymi jednym z najważniejszym składników w prawidłowym rozwoju kości oraz wewnątrzkomórkowych procesów energetycznych. Dodatkowo magnez wpływa na koncentracje, kondycje psychiczną czy możliwości uczenia się. Kiedy w organizmie jest go za mało ciało daje nam znaki, które pozwolą na jego rozpoznanie i szybką reakcje w kierunku suplementacji w postaci naturalnej bądź  postaci leków bądź suplementów.

   

Magnez jest często nazywany pierwiastkiem życia. Jego niedobory mogą powodować różne problemy zdrowotne. Zanim zaczniemy spożywać suplementacje należy zwrócić uwagę na to jaki prowadzimy tryb życia, czy mamy zbilansowaną dietę i w sposób naturalny zwiększyć poziom magnezu we krwi.

Gdzie w naturalnych produktach znajdziemy magnez?
Migdały – 270 mg/100g
Nasiona dyni – 262 mg/100g
Ciemna czekolada – 176 mg/100g
Orzechy ziemne – 168 mg/100g
Kukurydza – 151 mg/100g
Objawy niedoboru magnezu:
1. Problemy z uzębieniem oraz kamienie nerkowe – magnez pozwala na połączenie wapnia z witaminą D, dlatego niedobory wapnia mogą powodować problemy z zębami i kośćmi, ponieważ mimo odpowiedniej ilości wapnia w diecie nie jest on odpowiednio rozkładany w organizmie. Magnez pomaga też w zapobieganiu powstawania kamieni w nerkach, dlatego przy jego niedoborze powstają one częściej.
2. Zaburzenia psychiczne – magnez wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa myśli samobójczych oraz stanów depresyjnych. Badania wykazują, że posiadanie magnezu w normie znacząco poprawia stan zdrowia psychicznego.
3. Nieregularne bicie serca – jest to jeden z najbardziej groźnych objawów zbyt małej ilości magnezu. Nie zawsze jest groźne, ale w skrajnych przypadkach może doprowadzić do palpitacji serca. Zaburzenia rytmu serca mogą prowadzić nawet do omdlenia.
4. Chwilowa utrata słuchu i uczucie dzwonienia w uszach – niedobór magnezu może powodować problemy ze słuchem, badania wykazują, że dodatkowa suplementacja magnezem może zminimalizować te niedogodności.

5. Zbyt wysokie ciśnienie we krwi – niedobór magnezu może powodować zwiększenie ciśnienie krwi oraz sprzyja rozwijaniu się chorobom serca.
Pamiętaj!
Każde niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź specjalistą. Porady w internecie nie zastąpią wizyty w gabinecie lekarskim.