Nawóz ze skorupek jajek- Sprawdź jak przygotować naturalny nawóz.

Po obraniu jajek zdecydowana większość z nas skorupki bez zastanowienie od razu wyrzuca do kosza na odpady BIO. To wielki błąd! Skorupki od jajek możesz użyć do przygotowania naturalnego nawozu do roślin doniczkowych jakie posiadasz w swoim domu, ale również gruntowych jakie posiadasz w ogrodzie. Sprawdź jak przygotować ekologiczny nawóz ze skorupek jajek.

Nawóz ze skorupek jajek- Właściwości

Skorupki od jajek są bogatym źródłem wielu minerałów potrzebnych twoim roślinom. Przede wszystkim skorupki jajek bogate są w wapń, który jest niezbędnym minerałem potrzebnym twoim roślinom do wzrostu. Najlepiej się sprawdza przy nawożeniu roślin lubiących glebę o odczynie zasadowym (ph powyżej 7,2) i obojętnym (ph 6,6-7,2). Związku z tym idealnie nadaje się do nawożeniu :

  • Warzyw- pomidorów, ogórków, cukinii, cebuli, fasoli, kapusty,
  • Winorośli,
  • Roślin ozdobnych- lawendy, piwonii, hortensji, tulipanów, liliowca,

Uwaga! Nie poleca się stosowania nawozu ze skorupek jajek w przypadku roślin, które rosną w glebie o odczynie kwaśnym ( storczyków, gardenii, azalii czy borówek amerykańskich).

Skorupki od jajek to cudowny sposób na odkwaszanie gleby o odczynie kwaśnym.

Ponadto skorupki jajek są źródłem żelaza, cynku, fosforu, siarki, krzemu oraz fluoru.

Nawóz ze skorupek jajek- Jak używać?

  1. Skorupki od jajek delikatnie rozkrusz, w tym celu możesz włożyć je do ręcznika kuchennego lub ręcznika papierowego i rozkruszyć w dłoni lub za pomocą tłuczka do mięsa. Później zrób mały dołek dookoła rośliny i wrzuć do środka rozkruszone skorupki od jajek, następnie przysyp je odgarnięta wcześniej ziemią.
  2. Skorupki od jajek możesz również zmielić w młynku od kawy. Zmielone skorupki rozsyp delikatnie dookoła rośliny.

  3. Ze skorupek od jajek możesz również przygotować nawóz w płynie. Do przygotowania roztworu potrzebujesz dużego słoika, wrzuć do niego około 10 skorupek od jajek i zalej wodą. Następnie słoik odłóż w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na 10 dni. Po tym okresie płyn przecedź przez gazę. Płynem będziesz mogła podlewać swoje rośliny, a skorupki możesz jeszcze rozkruszyć dookoła roślin.
  4. Woda po ugotowanych jajkach także nadaje się do nawożenia roślin. Śmiało możesz jej użyć, ale musisz pamiętać żeby z podlewaniem poczekać do wystygnięcia wody.

Nawóz ze skorupek jajek-Naturalny sposób na pozbycie się ślimaków

Jeżeli masz problem ze ślimakami to rozrzucenie dookoła roślin rozkruszonych skorupek od jajek powinno je odstraszyć. Ślimaki bardzo nie lubią ostrych krawędzi skorupek.