Nawóz z bananów dla storczyków. Efekt cię zaskoczy!

Storczyki to kwiaty cenione za swój wyjątkowy wygląd oraz bardzo popularne w naszym kraju. Ich posiadacze doskonale wiedzą jak trudna oraz wymagająca jest ich pielęgnacja. Jednym z najważniejszych jej aspektów jest odpowiednie nawożenie. Dowiedź się jak działa oraz jak przygotować ekologiczny nawóz z bananów dla storczyków.

Nawóz z bananów- Jakie składniki odżywcze zawiera?

Skórki z bananów to bogate źródło składników odżywczych potrzebnych storczykowi do prawidłowego wzrostu, kwitnięcia, poprawy ukorzenienia czy ochrony przed szkodnikami. Przede wszystkim to bogate źródło fosforu, potasu, kwasu krzemowego, wapnia, magnezu i siarki.

Sposoby na nawóz z bananów

Nawóz ze skórek bananów w proszku

Do jego przygotowania potrzebujesz 2-3 skórki z bananów. Włóż je do piekarnika miąższem do góry na 2-3 godziny, następnie wyjmij i poczekaj około godzinę do całkowitego wystygnięcia. Jeżeli skórki będą już zimne to zmiel je na proszek. W tym celu możesz posłużyć się blenderem lub młynkiem do kawy. Nawóz powinnaś delikatnie wymieszać z podłożem.

Wywar z bananów

Potrzebujesz 3 skórek z bananów, duży słoik i 2 litry wody. Skórki włóż do słoika i zalej zimną wodą. Następnie przykryj słoik gazą, szmatką lub ręcznikiem papierowym i odstaw słoik na 2 dni w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Po 2 dniach wywar musisz przecedzić przez gazę, sitko kuchenne lub durszlak. Następnie gotowy nawóz przelej do plastikowej butelki i podlewaj nim regularnie storczyka.

Nawóz ze skórek bananów wymieszany z podłożem

Szybkim sposobem nawożenie storczyków jest wymieszanie kawałków skórki z banana z podłożem do storczyków. Skórki z banana powinny mieć długość około 0,5 cm- 1 cm.

Pulpa z banana jako nawóz

Skórkę z banana rozgnieć za pomocą widelca. Jak skórka będzie rozgnieciona dolej do niej pół szklanki wody. Następnie dokładnie wymieszaj i podlej nawozem roślinę.

Pocieranie liści skórką z banana

Roślinę możesz również odżywić przez pocieranie skórką liści storczyka. Liście pocieraj skórką z banana od strony miąższu.

Nawóz z bananów- Nie tylko dla storczyków

Nawóz z bananów śmiało również możesz wykorzystywać do nawożenia innych roślin doniczkowych oraz ogrodowych. Stanowi on skuteczny oraz ekologiczny nawóz dla roślin.