Naturalne i domowe sposoby na pozbycie się komarów

Naturalne i domowe sposoby na pozbycie się komarów pozwolą nam na spędzanie wieczorów na świeżym powietrzu, ale również pozwoli na spędzenie spokojnej nocy bez obawy, że obudzimy się pogryzieni i przez kolejnych kilka dni będziemy musieli cierpieć z powodu swędzących miejsc. Ważne jest to, że domowe sposoby są całkowicie naturalne, nie są to środki chemiczne, które negatywnie wpływają na naszą skórę i środowisko.

Ugryzienia powodują tylko samice komarów, siadając na skórze przekuwają ją wpuszczając do ciała swoją ślinę z substancją, która zapobiega krzepnięciu krwi.

Co i kto przyciąga komary?

Komary są najbardziej aktywne o świcie oraz o zmierzchu.

Komary przyciągają mocne perfumy, pot oraz ciemnie ubrania.

Bardziej narażeni na ugryzienia są osoby dorosłe i grubsze, gdyż produkują więcej CO2 oraz kwasu mlekowego, czyli substancji atrakcyjnych dla komarów. Dodatkowo bardziej narażone na ugryzienia są kobiety, ponieważ wydzielają inne hormony niż mężczyźni. Więcej CO2 oraz kwasu mlekowego wydzielają osoby, które są aktywne (biegają, jadą na rowerze) oraz osoby zdenerwowane i roztrzęsione.

Rośliny odstraszające komary

Kocimiętka bądź pelargonia – ich zapach w trakcie kwitnięcia odstrasza komary, ponieważ wydzielają olejek eteryczny neptalakton. Hodowane w domu i trzymane na parapecie nie pozwolą na wlatywanie komarów do domu.

Bodziszek cuchnący – po przetarciu wytwarza intensywny zapach, który odstrasza komary.

Bazylia – postawiona na parapecie wytwarza woń odstraszającą komary.

Liście mięty – dają w mieszkaniu piękny zapach, którego komary nie znoszą, również można ją postawić na parapecie.

Olejki eteryczne odstraszające komary

Olejki są świetną alternatywą do ochrony przed komarami, by nie używać chemicznych kremów, sprayów, świec zapachowych z chemicznymi dodatkami.

Można samodzielnie w domu wykonać domowy aerozol na komary. Zastosować możesz olejek cytryny, migdałowy, waniliowy, cynamonowy, bądź eukaliptusowy. Skuteczny może być kamfora, wyciąg z kwiatu pomarańczy, olejek anyżowy.

Do buteleczki z atomizerem dodaj szklankę czystej wódki oraz 20 ml olejku. Dokładnie wymieszaj, Spryskaj delikatnie skórę na ciele, komary nie będą się do ciebie zbliżać.

Cebula i ocet odstraszające komary

Wystaw cebulę pokrojoną na kawałki na parapecie, jej zapach skutecznie odstraszy komary.

Zapach octu również jest bardzo skuteczny w odstraszaniu komarów. Nasącz gąbkę octem i postaw na parapecie.

Terpentyna odstraszająca komary

Terpentyna służy jako rozpuszczalnik do farb i olejów. Potrafi usunąć całą chmarę fruwających komarów. Powoduje usypianie komarów. Postaw słoik z terpentyną na 20 minut w zamkniętym pomieszczeniu. Potem zamieć wszystkie komary i wywietrz mieszkanie. Pamiętaj, by nie wdychać oparów, ponieważ są szkodliwe.