Najlepsze sposoby na czkawkę. Pozbądź się jej w mniej niż minutę!

Czkawka to niewątpliwie niegroźna przypadłość, ale chyba każdy kogo ona spotkała powie, że jest bardzo uciążliwa oraz zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli chcesz poznać jej przyczyny i sposoby na czkawkę to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czkawki to nieregularne i gwałtowne skurcze mięśni oddechowych klatki piersiowej i przepony spowodowane podrażnieniem nerwu przeponowego.  Dochodzi wtedy do nagłego zamknięcia głośni co przerywa przepływ powietrza i powoduje wydanie charakterystycznego dla czkawki odgłosu. Co ciekawe czkawka występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczyny czkawki

Przyczyny czkawki są różne, wbrew pozorom nie są spowodowane tylko zbyt szybkim jedzeniem. Często małe dzieci dostają czkawkę, gdy jest im np. za zimno.

Najczęstsze przyczyny czkawki

  • Za szybkie spożywanie posiłków,
  • Brak popijania podczas jedzenia,
  • Przejadanie się,
  • Zbyt gorące lub bardzo zimne posiłki,
  • Bardzo ostre posiłki,
  • Stres, znerwicowanie, fobie,
  • Alkohol.

Czkawka może mieć również bardziej groźne oblicze. Może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, guzów w tylnej części czaszki, udaru mózgu, mocznicy, zapalenia wątroby, chorób jelit, cukrzyca, choroba Parkinsona.

Czkawka również często pojawia się po zabiegach w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej.

Sposoby na czkawkę

Wstrzymanie oddechu

Nabierz jak najwięcej powietrza do płuc, a następnie wstrzymaj oddech tak długo jak potrafisz jednocześnie przełykając ślinę. Wstrzymując oddech zwiększamy stężenie w organizmie dwutlenku węgla.

Przestraszenie osoby czkającej

Tak samo jak w przypadku wstrzymania oddechu jest to sposób znany od wieków. Przerażeni wstrzymują oddech przez to również zwiększamy stężenie CO2 w organizmie.

Papierowa torba

Kolejne sposoby na czkawkę to wykorzystanie papierowej torby. Sposób wykorzystywany zawsze w nagłym ataku paniki przydaje się również do pozbycia się czkawki. Wystarczy, że przybliżymy do ust papierową torbę i weźmiemy kilka dużych wdechów i wydechów do niej.

Wypicie szklanki na jednym wdechu

Sposób jaki również polega na wstrzymaniu wdechu. Kiedy wstrzymujemy oddychanie w naszym organizmie zwiększa się stężenie dwutlenku węgla co powoduje, że czkawka ustępuje.

Zjedzenie cytryny

Pomaga również zjedzenie plasterka cytryny, pozwoli to rozluźnić mięśnie przepony.

Picie wody małymi łykami

Spokojnym piciem wody bardzo małymi łykami uspokoimy pracę naszej przepony.

Zatkanie uszu

Nasze uszu są połączone z zakończeniami nerwu błędnego prowadzącego do przepony, dlatego zatkanie uszu pozwoli na uspokojenie tego nerwu. Wystarczy zatkać uszy na kilkanaście sekund.

Produkty spożywcze, które powoli nas zabijają! Unikaj ich!