Najlepsze domowe sposoby na odciski na stopach

Odciski na stopach to przypadłość, która może dotknąć każdego. Ich najczęstszą przyczyną jest noszenie nie wygodnych, źle dopasowanych do naszej stopy lub za małych butów. Nie leczone odciski na stopach sprawiają ogromny ból podczas chodzenia, sprawiają, że stopy wyglądają bardzo nieestetycznie oraz mogą nawet doprowadzić do stanu zapalnego. Usunięcie długo nieleczonych odcisków może wymagać wizyty u chirurga, jeżeli nie chcesz do tego doprowadzić warto działać wcześniej. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak nie doprowadzać do powstawania odcisków na stopach oraz ja je leczyć domowymi sposobami.

Co to jest odcisk na stopie?

Odciski są reakcją obronną naszej skóry na nadmierne tarcie lub ucisk w postaci zrogowaciałego martwego naskórka. Mogą powstawać na dłoniach, pomiędzy palcami lub na stopach. Wyróżniamy dwa rodzaje odcisków:

Nagniotki: są to bardzo małe,stwardniałe błyszczące punkty tworzące się głównie na palcach stóp i piętach.

Modzele: są duże, żółtawe, twarde zgrubienia tworzące się na skórze. Tworzą się na podeszwie stopy.

Jak zapobiegać tworzeniu się odcisków na stopie?

Przede wszystkim trzeba dobierać odpowiednie obuwie. Powinno być dopasowane do naszych stóp, jeżeli przy przemierzaniu obuwia czujemy jakiś dyskomfort to na 99% przy dalszym jego noszeniu będą się tworzyć odciski.

Oprócz źle dopasowanych butów mamy jeszcze jednego głównego winowajcę odcisków. Są nimi szpilki! Której z kobiet po całej przetańczonej nocy na szpilkach następnego dnia nie tworzyły się odciski? Dlatego warto podczas tańczenia kiedy nogi zaczną boleć zmienić szpilki na buty z mniejszym obcasem lub buty bez obcasów.

Odciski na stopach mogą być również spowodowane nadwagą, płaskostopiem, czynnikami genetycznymi, wadami postawy czy nieprawidłowym chodem.

Domowe sposoby na odciski na stopach

Moczenie stóp

Kiedy już odciski się pojawią najlepiej jest zacząć od wymoczenia stóp w wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej. Po wymoczeniu stóp, kiedy odcisk zrobi się miękki należy usunąć go za pomocą pumeksu lub tarki na odciski.

Złuszczanie stóp

Na odciski możesz również stosować kremy nawilżające. Powinien on zawierać składniki natłuszczające takie jak masło shea, masło kakaowe, oleje roślinne i złuszczające takie jak mocznik i kwas salicynowy. Stopy należy kremować codziennie do zniknięcia odcisków.

Plastry na odciski i skarpetki złuszczające

Oba te produkty zawierają w sobie dużą ilość składników natłuszczających skórę stóp jak i złuszczającą martwy naskórek. Plastry jak i skarpetki złuszczające dostępną są w każdej aptece, ale należy je stosować przez 1-2 godziny dziennie do zniknięcia odcisków.

Odciski na stopach – Okłady z aloesu

Można również stosować okłady z aloesu. Należy przeciąć wzdłuż liść aloesu, przyłożyć do stopy i wszystko owinąć folią spożywczą. Okład z aloesu należy stosować codziennie przez 2 godziny dziennie. Miąższ z liści aloesu działa złuszczająco na skórę.

Odciski na stopach usuwanie u lekarza

W przypadku długo nie leczonych odcisków może być już za późno na domowe sposoby i będziemy zmuszeni na wizytę u lekarza. W usunięciu odcisków pomogą nam chirurdzy, lekarze podolodzy, a nawet pedikiurzystka w zakładzie kosmetycznym . Trzeba pamiętać, że taka wizyta na pewno skończy się sporym wydatkiem. Dlatego dla naszego budżetu będzie lepiej jak zaczniemy działać zgodnie powyższymi domowymi sposobami.

Jak wybrać najsmaczniejsze pomarańcze? 4 ważne rady!