Najczęstsze mity o grypie – poznaj je, by być bezpiecznym!

Grypa to bardzo poważna choroba, która może prowadzić nawet do śmierci. Jedni ją lekceważą, inni boją się jak ognia. Bez wątpienia grypa to jedna najpoważniejszych chorób wirusowych. Co roku chorują na nią setki milionów ludzi, a umieralność według Światowej Organizacji Zdrowia wynosi aż 500 tysięcy ludzi rocznie. Jedną z przyczyn tak dużej umieralności jest nasza niewiedza w temacie tej choroby. Koniecznie musisz przeczytać ten artykuł obalamy największe mity dotyczące grypy. Poznaj największe mity o grypie, przez które jest ona potencjalnie bardziej trudna do leczenia.

Największe mity o grypie

Przez lata narastają coraz większe mity o grypie, o szczepionce, sposobach zakażenia, sposobach leczenia i jeszcze kilka innych.

Szczepionka przeciwko grypie nic nie daje

Według badań naukowych oraz statystyk przeprowadzonych w 2019 roku skuteczność szczepionek wynosi 90%. Oczywiście zdarzają się sytuację gdy osoba zaszczepiona choruje na grypę, ale najczęściej ma ona o wiele łagodniejszy przebieg niż u osoby, która nie szczepiła się przeciwko wirusowi grypy.

Jedno szczepienie przeciwko grypie wystarczy na kilka lat

Niestety, ale jest to mit. Wirusy grypy mutują, zmieniają się oraz są co raz bardziej groźniejsze dla naszego organizmu. Dlatego więc Światowa Organizacja Zdrowia co roku aktualizuje skład szczepionki przeciwko grypie.

Kobiety w ciąży nie powinny się szczepić

Oczywiście kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciwko grypie. Podany w szczepionce patogen na tyle jest osłabiony, że nie jest w stanie zaszkodzić płodowi.

Nie można 2 razy w roku zachorować na grypę

Niektórzy są zdania, że zachorowanie na grypę uodporni ich organizm na cały rok. Nie jest to prawdą , ponieważ w środowisku nie krąży tylko jeden wirus grypy, ale jest ich kilka. W szczepionkach zawarte są szczepy różnych antygenów.

Jeżeli raz się zaszczepisz będziesz musiał to robić do końca życia

Szczepionka w żaden sposób nie zmniejsza naszych zdolności do zwalczania wirusów. Oczywiście namawiamy do szczepień przeciwko grypie, ale jeżeli nawet z jakiś przyczyn w danym roku się nie zaszczepisz to i tak poprawnie funkcjonujący układ immunologiczny będzie w stanie zwalczyć wirus grypy.

Grypę należy leczyć antybiotykiem

Antybiotyki leczy bakterie, a grypa jest chorobą wywołaną przez wirusy. Przy zachorowaniu na grypę należy unikać antybiotyków, ponieważ nie dadzą żadnego rezultatu. Leczenie grypy polega na leczeniu objawowym czyli zmniejszaniu objawów grypy takich jak: gorączka, kaszel, czy infekcji płuc.

Suplementacja witaminy C zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę

Według przeprowadzonych badań zażywanie witaminy C nie zmniejsza ryzyka zachorowania na grypę, jedynie może zmniejszyć nasilenie objawów jakie występują podczas tej choroby. Ponadto nie zapobiega często występującym powikłaniom grypie takim jak na przykład zapalenie płuc. 

Grypa jest groźna jedynie dla osób starszych

Faktycznie osoby po 65 roku życia mają o wiele większe prawdopodobieństwo śmierci niż osoby młode, ale nawet osoba 25 letnia jaka posiada wysoką odporność organizmu może w wypadku nie doleczonej grypy umrzeć z powodu powikłań po grypowych takich jaki zapalenie płuc czy zapalenia mięśnia sercowego.

Przeziębienie? A może to grypa? Poznaj główne różnice!