Najczęściej występujące infekcje oczu – poznaj typowe objawy!

Oczy to jedne z najważniejszych narządów w organizmie. Tracąc wzrok tracimy kontakt z całym światem, właściwie zostajemy unieruchomieni w domu z powodu braku możliwości samodzielnej egzystencji. Infekcje oczu mogą powodować różne dokuczliwe objawy np. swędzenie, zaczerwienienie, wzmożone łzawienie oczu, ból. Aby odpowiednio leczyć infekcje oczu należy wcześniej zdiagnozować jaki rodzaj drobnoustrojów je powoduje i dopiero wtedy dopasować leczenie.

Infekcje oczu mogą powodować wirusy, bakterie bądź grzyby. Jak rozpoznać co powoduje naszą infekcję? Jakie zastosować metody leczenia? Sprawdź objawy i sposoby leczenia infekcji oczu.

infekcje oczu – Dlaczego zdrowie oczu jest tak ważne?

Oko, to narząd odpowiedzialny za zmysł wzroku. Jest bardzo czułe na wszelkie infekcje a osłabienie aparatu oka jest bardzo szybko odczuwalne. Są wady wzroku nie związane z infekcjami, które mogą znacząco pogorszyć jakość wzroku. Są związane z wewnętrznymi wadami oka takimi jak nieprawidłowa krzywizna czy zmętnienie soczewki. Te choroby to m. in. astygmatyzm, krótkowzroczność, zaćma czy jaskra. Infekcje oka mają pochodzenie egzogenne czyli są powodowane przez patogeny takie jak bakterie, wirusy czy grzyby. Oczy są bardziej narażone na infekcje, ponieważ są wilgotne.

infekcje oczu

Najczęstsze infekcje oczu

Infekcji oczy jest wiele rodzajów, poniżej zawarto te najczęściej występujące i mające najbardziej charakterystyczne objawy.

Zapalenie spojówek

Jest to najczęściej diagnozowana choroba oczu. Jednak nie jest to choroba jednolita, może mieć różne pochodzenie i zróżnicowany rozwój infekcji, który może rozwinąć się w infekcję bądź w zapalenie błony śluzowej spojówki. Zapalenie spojówki powodują dwa rodzaje mikroorganizmów:

  • bakteryjne zapalenie spojówek spowodowane jest przez kilka rodzajów bakterii. Głównym objawem jest ropa wypływająca z oka. Bardzo łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie w warunkach niehigienicznych np. gdy używa się tych samych ręczników, tych samych kosmetyków. Występuje u osób dorosłych pomiędzy grudniem a kwietniem,
  • wirusowe zapalenie spojówek spowodowane jest głównie przez adenowirusy. Cechuje się głównie silnym podrażnieniem oka, które szybko się rozprzestrzenia się i dodatkowo jest mocno zaraźliwe.
  • inne rodzaje zapalenia spojówek mogą być spowodowane alergiami, noszeniem soczewek kontaktowych, ciała obce w oku. Tego typu zapalenia spojówek nie są zaraźliwe i w większości przypadków są to jednorazowe epizody.

W przypadku zakażeń bakteryjnych w leczeniu stosuje się antybiotyki, w przypadku wirusów w leczeniu stosuje się kortykosteroidy.

Jęczmień

To druga najczęstsza infekcja oczu. Jęczmień spowodowany jest bakteriami, które tworzą ropnie w gruczołach łojowych powieki. Główne objawy po którym poznamy jęczmień to: czerwony guzek na powiece, nadmierne rozwarcie powieki, obrzęk i ból powieki. Rzadko kiedy wymaga on konieczności zastosowania antybiotyków czy chirurgicznego usunięcia ropy. Zazwyczaj jęczmień ustępuje samoistnie,

Keratomykoza

Jest to infekcja grzybiczna rogówki oka, występuje głównie na terenach wiejskich wśród rolników, pracowników budowlanych. Spowodowana jest urazem, który umożliwia kontakt oka ze skażonymi powierzchniami roślin. Oznakami keratomykozy są: ból oka, światłowstręt, owrzodzenie oka. Leczenie polega na podaniu leków przeciwgrzybicznych.

Inne mniej częste infekcje oczu

  • intensywne zapalenie powieki spowodowane niedrożnością gruczołów łojowych
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej
  • zapalenie błony naczyniowej oka.

O czym pamiętać w trakcie infekcji?

Jeśli podejrzewasz infekcje oczu pamiętaj o wzmożonej higienie. Nie dotykaj bez potrzeby oczu i okolic oczu, nie używaj kosmetyków. Wymień WSZYSTKIE kosmetyki, których używałaś w trakcie infekcji np. tusz do rzęs. Jeśli infekcja nie przechodzi po kilku dniach koniecznie udaj się lekarza, by określił leczenie bądź skierował na dodatkowe badania.