Najbrudniejsze rzeczy w domu jakich używasz codziennie. Nawet się nie spodziewasz!

Uważasz siebie za pedantkę i uwielbiasz porządek. Sprzątasz każdy zakamarek mieszkania i uważasz, że na pewno wszędzie jest czysto? To uważaj przedstawiamy najbardziej brudne przedmioty w domu, których używasz codziennie, ale nie koniecznie wiesz, że ściągają one do siebie bardzo dużo brudu i trzeba je systematycznie czyścić. Sprawdź najbrudniejsze rzeczy w domu jakich używasz codziennie.

Najbrudniejsze rzeczy w domu jakich używasz codziennie

Pościel

Co jaki czas zmieniasz pościel? Jeżeli rzadziej niż co tydzień to popełniasz wielki błąd. Na twojej pościeli już po jednej nocy znajduje się ogromna ilość bakterii, zarodników grzybów, roztoczy czy nawet rozkładającego martwego naskórka z twojej skóry. Wszystko to odpowiedzialne jest za efekty alergiczne naszej skóry. Pościel powinno się zmieniać maksymalnie co tydzień, a pranie powinno się odbywać w temperaturze 90 stopni Celsjusza w celu zabicia wszystkich bakterii.

Kołdra i poduszka

Przypadek bliźniaczy do pościeli większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że śpi pod bombą z bakterii, roztoczy i grzybów. Kołdrę oraz poduszkę powinno się prać maksymalnie co pół roku, a co rok najlepiej wymieniać na nową. Większość z nas w ogóle nie pierze swojej kołdry i poduszki, a wymienia na nową dopiero jak stara ulegnie zniszczeniu. Pranie powinno odbywać się w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.

Gąbka do zmywania naczyń

Powąchaj swoją gąbkę po kilku zmywaniach, jej zapach raczej nie można ocenić jako przyjemny. Już po jednym dniu używania gąbki do zmywania naczyń na jej powierzchni oraz w dziurkach znajduje się kilkadziesiąt milionów bakterii. Przede wszystkim gąbkę należy wymieniać co kilka dni i codziennie dezynfekować przy użyciu płynów antybakteryjnych lub spirytusu.

Czapka i szalik

Ile razy w ciągu zimy pierzecie czapkę i szalik? Większość z nas robi to dopiero na koniec zimy jak jest już za ciepło na noszenie czapki i szalika. Są to kolejne najbrudniejsze rzeczy w domu, których się nie spodziewasz. Nosząc obie te rzeczy możemy się pocić w szczególności jeżeli przemieszczamy się komunikacją publiczną czy samochodem, a jak wiadomo pot i wilgoć jest cudownym miejscem do bytowania dla różnego rodzaju bakterii czy grzybów. Piorąc je zbyt rzadko narażamy się na między innymi na uczulenia i wysypki na skórze.

Najbrudniejsze rzeczy w domu – Szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana maksymalnie co 3 miesiące, nie powinniśmy się nią dzielić, najlepiej co kilka dni powinna być wyparzana, po każdym umyciu zębów powinna być dokładnie umyta ciepłą wodą z dodatkiem środka antybakteryjnego.  Nawet nie zdajesz sobie sprawę ile baterii może się znajdować na twojej szczoteczce do zębów, nie dość że mogą być na niej bakterie pochodzące z naszej jamy ustnej to oprócz tego większość osób szczoteczkę trzyma swoje szczoteczki w kubeczkach koło zlewozmywaka co powoduje, że osiadają na niej kurz i roztocza.

Szczotka do włosów i grzebień

I właśnie tu jest pytanie czy kiedykolwiek myłaś swoją szczotkę do włosów? Większość z nas nie robiła tego nigdy, a na grzebieniu może osiadać martwy naskórek pochodzący z twojej skóry głowy i resztki włosów. Szczotkę do włosów powinno się raz w tygodniu czyścić za pomocą ciepłej wody i mydła i wymieniać na nową co pół roku.

Deska do krojenia

Starasz się dokładnie myć swoje deski do krojenia? Uwierz to nie wystarczy, podczas krojenia warzyw lub mięsa trzesz ostrzem noża o deskę powodując jej zarysowania, rowki i wgłębienia. Myjąc deskę nie zawsze uda ci się dokładnie wyczyścić te szczeliny z bakterii dlatego zaleca się używanie szklanych desek lub kładzenie na deskę papieru do pieczenia lub folii aluminiowej. Jeżeli deska posiada dużo zarysowań dla bezpieczeństwa najlepiej ją po prostu wymienić na nową.

Żyletki do golenia

Tarcie ostrzem żyletki po skórze powoduje przyklejanie się martwego naskórka do powierzchni żyletki. Wielokrotne używanie tej samej żyletki może powodować podrażnienia oraz efekty alergiczne naszej skóry. Żyletki w maszynkach powinno wymieniać się co 3-4 użycia.

Przybory do makijażu

Na brudnych przyborach, które używa się do makijażu pozostają resztki kosmetyków lub może przyklejać się martwy naskórek. Mogą być one pożywką dla bakterii i powodować u nas alergie skórne.

Domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka