Nadmiar soli w diecie jest niezwykle groźny Sprawdź najczęstsze objawy

Chlorek sodu potocznie zwany solą kuchenną albo stołową jest niezbędnym składnikiem potrzebnym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednak wszystko ma swoje granice, Nadmiar soli w diecie może mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. Koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu i sprawdź jakie są objawy oraz skutki nadmiaru soli w diecie.

Skutki nadmiaru soli w diecie

  • Spożywanie soli w dużych ilościach zatrzymuje wodę w organizmie przez co jest jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości w społeczeństwie,
  • Nadmiar soli w diecie negatywnie wpływa na pracę nerek, a w skrajnych sytuacjach może powodować nawet uszkodzenie nerek,
  • Częste spożywanie soli upośledza kubki smakowe przez co nasz mózg może nie być w stanie odróżnić tego smaku. W wyniku czego możemy być nieświadomi przedawkowania soli kuchennej.
  • Spożywania soli w za dużych ilościach negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, przez co może być skutkiem zawałów serca oraz udarów mózgu,
  • Duże ilości soli podwyższają ciśnienie krwi,
  • Może doprowadzić do rozwoju miażdżycy,

Dlaczego spożycie soli jest tak ważne?

Sól spożywana w odpowiednich ilościach oprócz walorów smakowych odgrywa również bardzo ważną rolę dla naszego organizmu:

  • Reguluje ciśnienie krwi,
  • Chroni przed szybką utratą wody z organizmu,
  • Reguluje gospodarkę wodną organizmu,
  • uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych do mięśni,

Dzienna dawka soli

Według Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5g czyli około 1 płaskiej łyżeczki dziennie. Według badań Polskiego Instytutu Żywości i Żywienia statystycznie Polak każdego dnia 3-krotnie przekracza rekomendowaną dzienna dawkę soli. Większość z nas nie jest świadoma z faktu, że sól znajduje się w składzie praktycznie każdego produktu spożywczego jaki posiada w swojej kuchni. Producenci żywości wykorzystują sól przede wszystkim do zakonserwowania swoich produktów, ale również do poprawy ich smaku.

Objawy nadmiaru soli w diecie

Nieodczuwanie soli w potrawach

Jeżeli sól spożywasz w dużych ilościach to twoje kubki smakowe mogą mogą przestać rozróżniać słony smak.

Wzdęty brzuch, opuchnięte ciało- Nadmiar soli w diecie

Nadmiar soli w diecie zatrzymuje wodę w twoim organizmie powodując obrzęk, opuchliznę, wzdęcie. Jeżeli masz ciągle wzdęty brzuch albo czujesz, że twoje ciało jest opuchnięte może to oznaczać, że spożywasz za duże ilości soli.

Ból głowy

Jeżeli doświadczasz częstych bóli głowy, jakich nie możesz medycznie wyjaśnić? Ból głowy to najbardziej charakterystyczny objaw przedawkowania soli. Nadmiar soli powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych w mózgu, co skutkuje pulsującym bólem głowy.

Uczucie suchości w ustach oraz zwiększone pragnienie- Nadmiar soli w diecie

Podwyższone stężenie sodu w organizmie powoduje wysuszenie błon śluzowych jamy ustnej oraz zwiększa uczucie pragnienia.

Częstsze oddawanie moczu

W związku ze zwiększonym zatrzymaniem wody organizmie zwiększa się również częstość oddawania moczu.