Mycie okien jest dla ciebie syzyfową pracą? Domowe sposoby na umycie okien bez smug!

Komu nie zdarzyło się poświęcić całą sobotę na mycie okien, a na koniec pracy okazało się, że efekt nie był zadowalający, a na oknach pozostały brzydkie, szpecące smugi? Nie martw się, przeczytaj ten artykuł do końca, a dowiesz się jak szybko i skutecznie umyć swoje okna bez smug. W tym artykule przedstawiamy domowe sposoby na mycie okien.

Triki jakie sprawią, że mycie okien stanie się przyjemnością

Kiedy należy myć okna

Myślisz, że okna można myć w każdej pogodzie, o każdej porze dnia? To wielki błąd! Okazuje się bowiem, że mycie okien w słoneczny dzień w godzinach 10-16 może skutkować powstaniem na szybie nieestetycznych smug. Powodem jest temperatura, kiedy jest gorąco woda jaką myjemy okna szybciej wysycha tworząc smugi. Dlatego jeżeli zabierasz się za mycie okien najlepszą porą będzie ranek, kiedy za oknem nie panuje jeszcze wysoka temperatura. Okien nie powinno też się myć podczas mrozu, ponieważ woda może zamarzać na oknie, a w niektórych sytuacjach może skończyć się nawet pęknięciem szyby w oknie.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do mycia okien

Jeżeli myślisz, że do umycia okien wystarczy przygotować płyn do mycia szyb i szmatkę to jesteś w wielkim błędzie. Przede wszystkim musisz uprzątnąć wszystkie przedmioty jakie mogą ci przeszkadzać podczas mycia okien. Czyli musisz odstawić wszystkie doniczki z kwiatami z parapetu, zdjąć firany, rolety i zasłony jakie mogą przeszkadzać i ograniczać ruchy. Następnie mycie zacznij od wyczyszczenia parapetów, ram oraz framug okiennych. Po wyczyszczeniu parapetów, ram i framug możesz przystąpić do wstępnego umycia okien jakie polega na umyciu okna czystą wodą z piasku, pyłu oraz kurzu. Dopiero potem możesz przystąpić mycia okien.

Czego użyć do mycia okien

To czy uda ci się umyć swoje szyby nie pozostawiając na nich smug zależy od tego jaką wybierzesz do tego ściereczkę. Najważniejsze, żeby były chłonna, powinna przede wszystkim chłonąć nadmiar wody ze szklanej powierzchni okna, a nie rozmazywać ją tworząc zacieki oraz smugi. Najlepszą szmatką do czyszczenia okien będzie mikrofibra, odznacza się bardzo dużą chłonnością wody. Do czyszczenia okien możesz również użyć profesjonalnego sprzętu w postaci myjek do mycia okien jakie nie wątpliwie przyśpieszą oraz ułatwią twoją pracę.

Domowe preparaty do mycia okien

Ocet

Ocet do wspaniały środek czyszczący, który z powodzeniem możesz używać do mycia swoich okien. Do przygotowania domowego płynu do mycia okien potrzebujesz szklankę octu spirytusowego oraz szklankę wody, dokładnie wymieszaj ze sobą oba produkty i przelej do pojemnika z atomizerem. Po myciu okien za pomocą octu okna nie będą jedynie czyste, ale również błyszczące jak po polerowaniu.

Sok z cytryny

Podobne działanie do octu posiada połączenie wody z sokiem z cytryny. Do przygotowania płynu potrzebujesz pól szklanki soku z cytryny oraz litr ciepłej wody. Połącz je ze sobą i dla lepszej aplikacji przelej do pojemnika z atomizerem.

Mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki

Pewnie tego nie wiesz, ale nabłyszczacz do zmywarki może być wspaniałym środkiem do mycia okien. Nabłyszczacz w swoim składzie zawiera alkohol oraz sok z cytryny, na okna umytych za pomocą nabłyszczacza do zmywarek na pewno nie pozostaną brzydkie smugi. Do przygotowania płynu z nabłyszczacza do zmywarek wystarczy, że połączysz ze sobą pół szklanki nabłyszczacza oraz 1 litr ciepłej wody.

Mycie okien za pomocą denaturatu

Nie możesz domyć swoich okien? Próbowałaś wszystkiego, ale brud dalej pozostaje na oknach? Spróbuj wyczyścić je za pomocą płynu z denaturatu. Połącz ze sobą denaturat z ciepłą wodą w proporcji 3 łyżki na litr wody, otrzymasz najskuteczniejszy płyn do mycia okien.

Polerowanie szyb

Żeby twój efekt finalny nie budził zastrzeżeń musisz po umyciu okien dokładnie wypolerować szyby. Możesz użyć do tego suchej szmatki, czarno-białej zwiniętej w kulkę gazety lub nylonowej rajstopy. Pamiętaj! Nie ważne czego użyjesz do polerowania okien, najważniejsza jest technika. Powinno się wykonywać kuliste ruchy, od dołu do góry.