Mów swoim dzieciom codziennie te 6 rzeczy a będą miały w przyszłości silną osobowość!

Mówi się małe dzieci mały kłopot, duże dzieci duży kłopot. Wychowanie dzieci to ciężka i długoterminowa praca, musimy codziennie dbać o rozwój swoich pociech, by wyrosły na dobrych, pewnych siebie z ugruntowanymi wartościami ludźmi. Takie wychowanie pozwala na to, by nasze dzieci już jako dorośli mieli lepsze i łatwiejsze życie oraz wiedzieli, że są dobrze wychowani, dzięki czemu będą czerpać z dobrych wzorców w przyszłości i również dobrze wychowają swoje dzieci. W poście zawarto 6 wyrażeń, które należy dzieciom mówić codziennie, by miały silną osobowość.

Jest dobrze, możesz spróbować ponownie


Dzieci często próbują robić różne rzeczy, ale często im nie wychodzi z różnych przyczyn. Może to być coś za trudnego na ich wiek, za skomplikowanego, może nie mają talentu do tego, albo po prostu w danych momencie nie znali techniki jak daną rzecz wykonać. Dziecko może doznać porażki a przez to nie chcieć robić danej rzeczy, poddać się, stracić wiarę w siebie. Nie możemy w takiej sytuacji pozwolić się dziecku poddać, albo zrobić to za niego, bo będzie szybciej, łatwiej. Pozwólmy mu spróbować ponownie, działać samodzielnie, zachęcać do prób. Dzięki temu będzie bardziej samodzielne oraz nauczy się rozwiązywać problemy i nie poddawać się za pierwszym razem.

Dziękuje Ci

Niech wejdzie ci w nawyk dziękowania dziecku za drobne rzeczy, np. za przyniesienie drobnej rzeczy, odłożenie czegoś na miejsce. Dziecko jeśli nauczy się od rodziców nawyku dziękowania samo zacznie tak mówić, będzie doceniało innych oraz będzie samo doceniane przez innych.

Jestem z Ciebie dumna


Dzieci potrzebują, by ktoś budował ich poczucie wartości i pewności siebie. Dlatego bardzo ważne jest, by doceniać je za małe rzeczy i pokazywać, że jesteśmy z nich dumni. Najlepszym na to sposobem jest codziennie okazywanie im tego, pozwalanie na samodzielne wykonywanie wielu rzeczy a później docenianie, że zostało to zrobione.


Jesteś wyjątkowy

Dzieci chcą się czuć wyjątkowe, chcą, być doceniane, najważniejsze dla rodziców. Nie należy porównywać swoich dzieci do rówieśników czy rodzeństwa. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ma swoje talenty, nie ma możliwości, by być najlepszym we wszystkim. Dlatego, ważne jest by pokazywać dziecku jego talenty i mówić mu, że dzięki nim jest wyjątkowy.

Na pewno uda Ci się to zrobić

Zamiast robić wiele rzeczy za dzieci, często dla własnej wygody, by nie tracić czasu na „pierdoły” robimy coś za dziecko, nie wierząc, że samemu to zrobią. Może to dot. np. samodzielnego jedzenia, ubierania się a u starszych dzieci wykonywania prac domowych. Powiedz dziecku, że uda mu się i pozwól próbować, jeśli nie uda się za pierwszym razem pozwól na kolejne próby.

Kocham Cie

Miłość, to największy dar, jaki możemy ofiarować naszemu dziecku. Jeśli mówimy, dziecku, że go kochamy, ono nauczy się, przekazywania miłości innym osobom. Jeśli w dzieciństwie nie nauczymy się wyrażania uczyć w dorosłym życiu będziemy z tym mieli bardzo duże problemy, co może powodować blokadę w kontaktach towarzyskich. Pokaż dziecku, że okazywanie miłości to nie jest nic krępującego, okazywanie miłości to coś bardzo ważnego i pomagającego w życiu.