Moczenie nóg w soli – na co pomaga ten zabieg?

Moczenie nóg w soli ma wiele zalet. Główna z nich to na pewno sposób na ulżenie spuchnięty i obolałym stopom. Inną zaletą moczenia nóg jest zmiękczanie zrogowaciałego naskórka jako przygotowanie do peelingu, co szczególnie ważne jest w sezonie letnim.

Całodniowe chodzenie w szpilkach, siedzenie na krześle czy duża ilość ruchu mogą powodować. że stopy wieczorem będą obrzmiałe i bolące. Do ciepłej wody z solą wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku zapachowego czy płynu do stóp do tego relaksująca muzyka i kilka świeczek, by stworzyć domowe centrum SPA.

moczenie nóg w soli

Moczenie nóg w soli – jakie ma właściwości?

Jeśli chcesz zrobić sobie proste domowe SPA to wystarczy miska ciepłej wody i zwykła sól kuchenna. Sól kuchenna oprócz właściwości relaksacyjnych ma również inne właściwości:

 • działanie dezynfekujące – sól usuwa ze skóry stóp bakterie, grzyby i inne zarodniki nawet z trudnodostępnych miejsc takich jak między palcami czy pod paznokciami,
 • skuteczne przygotowanie skóry do dalszych zabiegów np. pedicure czy kwasy,
 • niektóre rodzaje soli mają właściwości zwalczające egzemę, alergię czy łuszczycę,
 • sól gorzka rozluźnia tkanki i mięśnie, działa rozluźniająco na układ krwionośny,
 • sól borowinową stosuje się w leczeniu stawów.

Konkretne działanie soli związane jest z jej pochodzeniem oraz minerałami jakie są zawarte w danej soli. Jeśli chcesz mieć lepsze działanie soli to zamiast zwykłej oczyszczonej soli warto wybrać sól himalajską czy sól morską, które są bogate w składniki mineralne.

moczenie nóg w soli

Jak wykonać kąpiel stóp w wodzie z solą?

Przygotowanie wody do moczenia nóg jest bardzo proste. Do dużej miski wlej około 1-2 litry ciepłej wody. Woda nie powinna być za zimna, ale też nie za gorąca, by się nie poparzyć. Do wody wsyp 6płaskich łyżeczek solu morskiej, himalajskiej, Epson bądź innej wybranej woli. Wymieszaj wodę, by sól się lekko rozpuściła, Trzymaj stopy w wodzie przez około 20 minut, jeśli woda zrobi się zbyt chłodna możesz dodać odrobinę gorącej wody. Do wody warto dodać dodatkowo:

 • olejki zapachowe np. lawenda
 • olejek arganowy
 • dobrej jakości oliwa z oliwek
 • sok z jednej cytryny
 • świeże bądź suszone zioła np. mięta, rozmaryn, rumianek
 • świeże bądź suszone kwiaty np. lawenda, róża

Moczenie nóg w zimnej wodzie

Jeśli chcesz pomóc swoim obolałym i opuchniętym stopom, to moczenie ich w zimnej wodzie z solą będzie świetnym pomysłem. Zimna woda ochłodzi całe ciało szczególnie w upalne letnie dni, poprawi krążenie, uspokoi.

Jak widzisz moczenie nóg w soli niesie ze sobą bardzo dużo zdrowotnych i relaksacyjnych korzyści. Wybierając rodzaj soli oraz dodatki można z wykorzystaniem ciepłej i zimnej wody uzyskać piękne i zdrowe stopy przez cały rok.