Mięsak macicy- objawy oraz sposoby leczenia

Mięsak macicy to rodzaj złośliwego nowotworu narządu rodnego. Szacuje się, że mięsaki macicy stanowią, aż 4-9% wszystkich nowotworów złośliwych zlokalizowanych w tym narządzie i 1% wszystkich nowotworów ginekologicznych. Jest to nowotwór, na którego szczególnie narażone są kobiety między 50-60 rokiem życia. Dowiedź się na jakie objawy należy zwrócić uwagę oraz jak przebiega ich leczenie. Mięsak macicy- objawy oraz sposoby leczenia.

Czym jest mięsak macicy?

Mięsak macicy– to złośliwy nowotwór jaki charakteryzuje się skłonnością do dawania przerzutów drogą krwionośną. Przerzuty najczęściej występują w płucach i objawiają się dusznościami, bólem opłucnowym, kaszlem, odkrztuszaniem plwociny podbarwionej krwią i zwiększeniem częstości oddechów. Nowotwór bardzo trudny do rozpoznania, ponieważ we wczesnym stadium może rozwijać się bezobjawowo. Zauważalne objawy bardzo często pojawiają się dopiero w późnym stadium choroby. W związku z tym wykrywany jest zbyt późno, aby można było wdrożyć odpowiednie skuteczne postępowanie terapeutyczne. Mięsak macicy jest nowotworem, który najczęściej diagnozowany jest u kobiet między 50-60 rokiem życia. Oprócz wieku innymi czynnikami jakie mogą zwiększać ryzyko pojawienia się mięsaków macicy jest nadwaga, brak potomstwa, napromieniowanie miednicy mniejszej i przyjmowanie leku tamoksifen (podstawowa substancja terapeutyczna w raku sutka).

Najczęstsza lokalizacja mięsaka macicy jest trzon macicy natomiast dominującym typem guza jest mięśniakomięsak gładkokomórkowy, który stanowi aż 70 procent wszystkich mięsaków macicy. Drugim najczęstszym typem jest mięsak podścieliskowy macicy, który stanowi 15 procent przypadków. Innymi rodzajami mięsaków są mięsak niezróżnicowany, gruczolakomięsak i mięsakorak macicy diagnozowane są niezwykle rzadko.

Mięsak macicy- objawy

Do najczęściej pojawiających się objawów należy zaliczyć nieprawidłowe krwawienie z pochwy oraz dolegliwości bólowe podbrzusza. W późniejszym etapie choroby może pojawić się ból podczas oddawania moczu, uczucie pełnego pęcherza, permanentne uczucie parcia na mocz czy ze strony odbytnicy ból przy oddawaniu stolca. Te dolegliwości mają związek ze wzrostem guza i jego naciskaniem na sąsiednie narządy. Mięsaki macicy bardzo trudno odróżnić od mięśniaka macicy. Jaki w przeciwieństwie do mięsaka ma charakter łagodny i jest nie groźny dla zdrowia.

Mięsak macicy- leczenie

Każde niepokojące plamienie z dróg rodnych u dzieci, jak i dorosłych powinno być diagnozowane ze względu na częstą lokalizację mięsaków w obrębie pochwy. Nietypowe plamienia stanowią objaw, który należy skonsultować z ginekologiem. W celu zdiagnozowania mięsaka macicy należy wykonać poniższe badania:

  • badanie ginekologiczne,
  • USG transwaginalne,
  • histeroskopia – polega ona na obejrzeniu jamy macicy przy użyciu optycznego przyrządu – histeroskopu, który jest wprowadzany przez pochwę,
  • laparoskopia diagnostyczna.

Wszystkie powyższe metody diagnostyczne służą jednemu celowi – ustaleniu lokalizacji mięśniaków macicy, a także ocenie ich liczby i wielkości, co pomoże w dobraniu odpowiedniej metody leczenia.

Leczenia mięsaków macicy zależne jest od typu nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania. Najbardziej skuteczną metodą leczenia jest radykalne leczenie chirurgiczne. Zabieg polega operacyjnym usunięciu macicy łącznie z przydatkami. Wykorzystanie leczenia uzupełniającego (chemioterapia, hormonoterapia, radioterapia) jest rozpatrywane indywidualnie w przypadku każde pacjentki.