Ten owoc uchroni cię przed miażdżycą! Jedź go codziennie!

Co pomaga na miażdżycę? Jak się przed nią uchronić? Według Amerykańskich badaczy wystarczy włączyć ten owoc do swojej diety! Ten owoc uchroni cię przed miażdżycą! Jedź go codziennie!

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca jest niezwykle groźną, przewlekłą chorobą zapalną tętnic. Polega na tym, że w ścianach naczyń krwionośnych odkładają się tzw. blaszki miażdżycowe, co powoduje pogrubienie ściany i zwężenie tętnicy, co w konsekwencji może doprowadzić do znacznego ograniczenia przepływu naczyniowego. Zatkanie światła naczyń nie następuje z dnia na dzień jest to proces długotrwały. Blaszki miażdżycowe mogą rozwijać się we wczesnej młodości, a kliniczne objawy choroby mogą pojawić się dopiero po 10 czy nawet 20 latach.

Leczenie miażdżycy polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności fizycznej.  W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie leczenia operacyjnego, które polega na usunięciu nagromadzonej blaszki miażdżycowej, wszczepieniu by-passów lub poszerzeniu wewnątrznaczyniowym.

Jabłka lekiem na miażdżycę?

Naukowcy z Ohio State University Udowodnili, że spożywanie nawet jednego jabłka dziennie przez cztery tygodnie sprawia, że ilość utlenionego LDL (złego cholesterolu) w ciele człowieka zmniejsza się aż o 40 %. Tak dobrego efektu nie zobaczymy po stosowaniu nawet środków farmaceutycznych przepisywanych osobom chorym na miażdżycę.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w „Journal of Functional Foods”. W badaniach wzięły udział osoby w wieku 40-60 lat. Wcześniej uczestnicy spożywali jabłka rzadziej niż dwa razy w ciągu miesiąca. Poza tym nie stosowali kapsułek, które zawierają polifenole. W czasie badań część badanych przez 4 tygodnie każdego dnia jadła jedno jabłko, drugą część przyjmowała suplementy o zawartości 194 miligramów przeciwutleniaczy , ostatnią grupę stanowiły osoby przyjmujące placebo. Naukowcy zauważyli, że w pierwszej grupie, która codziennie jadła jedno jabłko ilość złego cholesterolu zmniejszyła się aż o 40%. U osób przyjmujących placebo nie zauważono żadnego pozytywnego efektu wpływającego na ilość utlenionego LDL w organizmie. Jednakże wystąpił on u tych, którzy dostawali kapsułki z polifenolami, jednak nie był tak wysoki jak w przypadku osób, które regularnie jadły jabłka.

Nieleczona miażdżyca- jakie mogą być jej skutki

Zmiany miażdżycowe mogą przyczynić się do rozwoju innych schorzeń m.in.:

  • zaburzenia rytmu serca
  • zawał serca
  • choroba niedokrwienna serca
  • udar mózgu
  • choroby nerek
  • nadciśnienia tętniczego, chorób naczyń obwodowych, cukrzycy, i wielu innych