Metody czyszczenia uszu. Dlaczego jest to niebezpieczne?

Do czyszczenia uszu używasz patyczków higienicznych? Uważaj ta metoda czyszczenia może trwale uszkodzić twój słuch. Sprawdź jakie są bezpieczne metody czyszczenia uszu.

Bezpieczne metody czyszczenia uszu z woskowiny

Woskowina jest to mieszanka martwego naskórka z wydzieliną produkowaną przez gruczoły łojowe oraz woskowinowe. Wosk uszny nie jest jedynie produktem ubocznym, ale pełni bardzo ważną rolę. Woskowina chroni kanał słuchowy przed bakteriami, wysuszeniem, podrażnieniem oraz oczyszcza ucho z brudu, pyłu oraz martwych komórek.

Konsekwencje czyszczenia uszu patyczkiem kosmetycznym

Konsekwencją czyszczenia uszu takim sposobem może być zatkanie ucha, poprzez przepychanie w głąb ucha woskowiny. Zatkanie ucha przez wosk uszny może skutkować zapaleniem ucha, a w niektórych przypadkach nawet utratą słuchu poprzez przebicie błony bębenkowej. Ciekawostką jest fakt, że woskowina nie tworzy się w okolicach bębenka słuchowego więc jeżeli doszło do przytkania ucha woskowiną to przyczyną tego było właśnie czyszczenie za pomocą patyczka kosmetycznego. Patyczkiem kosmetycznym powinnaś jedynie czyścić małżowinę uszną.

Kiedy powinno się czyścić uszy?

Prawda może cię zdziwić, ale uszy powinnaś czyścić jedynie w sytuacji:

Pogorszenia słuchu, przez nagromadzoną woskowinę,

Kiedy ucho swędzi albo boli,

Słyszysz szum,

Jeżeli nie ma takich objawów zaleca się nie czyścić uszu. Uszy czyszczą się same poprzez ruchy szczęki, żucie czy połykanie woskowina znajdująca się w uszach sama przemieszcza się w stronę otworu słuchowego i w czasie kąpieli, woda powoduje, że woskowina się zmiękcza i wypływa z ucha.

Bezpieczne metody czyszczenia uszu

Krople do czyszczenia uszu

Krople do czyszczenia uszu możesz zakupić w każdej aptece. Wystarczy, że wlejesz kilka kropli do ucha i przechylisz głowę. Krople z powodują, że woskowina zalegająca w uchu zmięknie i sama wyleci. Możesz również użyć preparatu w spray-u.

Wizyta u laryngologa

Jest to najbezpieczniejsza metoda. Laryngolog może usunąć woskowinę przez płukanie ucha lub odessanie woskowiny specjalistycznym ssakiem.

Zdecydowanie nie zaleca się przeprowadzanie płukanie ucha samemu w domu, takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej lub infekcji ucha.