Masz pieprzyki? Sprawdź czy to nie rak!

      Obawiasz się raka skóry zwanego czerniakiem? Masz na ciele zmiany skórne? Nie wiesz jak rozpoznać czy dana zmiana może być początkiem ciężkiej choroby czy jest tylko niewielkim przebarwieniem? Przeczytaj artykuł a będziesz mógł samodzielnie skontrolować wszystkie pieprzyki i myszki. 

      Jedyną rzeczą której będziesz potrzebować to zwykłe lusterko kosmetyczne i paręnaście minut wolnego czasu. Przegląd znamion powinno robić się co najmniej raz w roku, szczególnie po pobytach w ciepłych krajach bądź długotrwałym plażowaniu. Zmiany skórne są skupiskiem melanocytów, które łatwo się uszkadzają a uszkodzone komórki mogą prowadzić do powstania czerniaka.
      Amerykańskie kryteria zwane ABCD wydzielają 4 różne kryteria:

– ASYMETRIA – podejrzane są znamiona, które zmieniły kształt, powiększyły się, rozlały, bądź mają nieregularny kształt,
– BRZEGI – niepokojące są postrzępione, nierówne i rozmyte brzegi oraz te, wokół których pojawiają się zaczerwienienia,
– COLOR (KOLOR) – wszystkie zmaniona które mają bardzo ciemną barwę oraz te, które zmieniły kolor powinny być skontrolowane u dermatologa,
– DIAMETER (ŚREDNICA) – należy przyglądać się wszystkim znamionom, które mają średnicę większą niż 0,5 cm.
Ocenę znamion powinien dokonać dermatolog (należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Lekarz obejrzy zmiany za pomocą dermatoskopu (lupka z latarką). Należy obejrzeć dokładnie całe ciało, również między palcami, za uszami, pod kolanami i pod pośladkami. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz zadecyduje o usunięciu znamiona, bądź o dalszej obserwacji.
Pamiętaj, że ww. porady nie zastępują porady lekarza. Wszelkie przypadki problemów należy skonsultować ze specjalistą!