Łuszczyca- Naturalne sposoby na walkę z łuszczycą

Łuszczyca to najczęściej występujące schorzenie dermatologiczne na świecie. Według przypuszczeń może dotyczyć nawet 5% populacji. Łuszczyca to choroba przewlekła i nawracająca, która objawia się poprzez czerwone, łuszczące się placki na skórze. Niestety mimo licznych i szeroko zakrojonych badań nad tą chorobą, przyczyna łuszczycy pozostaje ciągle nie do końca wyjaśniona. Wiadomo, że dużą rolę odgrywa podłoże genetyczne oraz immunologiczne. Do istotnych środowiskowych czynników wyzwalających łuszczycę należą m.in.: infekcje, niektóre leki, stres, palenie tytoniu oraz alkohol. Leczenie łuszczycy polega na łagodzeniu oraz niwelowaniu liczby nawrotów objawów. Oprócz leczenia farmakologicznego warto również sięgnąć po domowe, naturalne sposoby, które z całą pewnością przyniosą ulgę w zmaganiach z tą nieprzyjemną chorobą. Naturalne sposoby na walkę z łuszczycą.

Objawy łuszczycy

Charakterystycznymi objawami łuszczycy są płaskowyniosłe grudki w kolorze czerwonym i czerwonobrunatnym, różnej wielkości, wyraźnie odgraniczone od skóry otaczającej i pokryte białosrebrzystymi łuskami. Zmiany najczęściej są swędzące, zwłaszcza w obszarach, w których choroba się zaostrza. Objawy łuszczycy najczęściej zauważa się na:

  • na łokciach i kolanach,
  • na owłosionej skórze głowy,
  • w okolicach lędźwi.

Naturalne sposoby na łuszczycę

Kąpiele lecznicze

Dla chorych na łuszczycę najlepiej sprawdzą się kąpiele siarkowe, które można zażyć w wielu Polskich uzdrowiskach. Alternatywą będzie wykorzystanie soli siarkowej. Kojące mogą okazać się również kąpiele z  z olejem roślinnym, oliwką, ziarnami owsa, solą Epsom lub solą z Morza Martwego. 

Owsianka

Nakładanie owsianki na swędzące i zaczerwienione miejsca skutecznie niweluje niekomfortowe objawy tej choroby.

Słońce

Możliwe jest korzystanie z fototerapii promieniami UVB w gabinecie, ale znacznie tańszą i równie skuteczną metodą jest opalania się. Promienie słoneczne spowodują, że wykwity chorobowe na skórze zmniejszą się. Warto jednak uważać i nie doprowadzić do poparzeń skóry. Na miejsca na skórze nie objęte chorobą należy nałożyć krem z filtrem. Według statystyk promieniowanie słoneczne przynosi ulgę prawie aż 80 proc. chorych na łuszczycę. 

Ocet jabłkowy

Zdecydowana większość chorych na łuszczycę odczuwa poprawę na nakładaniu na zmiany łuszczycowe okłady z octu jabłkowego. W tym celu należy rozcieńczyć ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1;1. Okłady z octu jabłkowego zmniejszają świąd i podrażnienia.

Aloes

Aloes to lek na prawie wszystkie problemy dermatologiczne. Roślina ta zawiera wiele enzymów, które wykazują silne działanie antybiotyczne. Stosowanie żelu aloesowego przyspiesza gojenie się ran i regenerację chorego naskórka. Aloes ponadto działa nawilżająco.

Olej rumiankowy

Wielu chorych na łuszczycę stosuje olej rumiankowy. Działa on odkażająco, nawilżająco i przeciwzapalnie.