Łuszczyca skóry głowy- Jak ją leczyć domowymi sposobami

Łuszczyca skóry głowy to przewlekłe schorzenie dermatologiczne. Jej typowymi objawami są pojawiające się na głowie łuskowate, czerwone zmiany skórne. Łuszczyca skóry głowy w początkowym stadium bardzo często mylona jest ze zwykłym łupieżem. Wiele osób w początkowym stadium rozwoju próbuje leczyć się na własną rękę, sięgając po silne przeciwłupieżowe i wysuszające środki kosmetyczne, co w rezultacie przynosi efekt całkowicie odwrotny i jeszcze bardziej nasila objawy łuszczycy. Nieleczona łuszczyca zajmuje coraz większą powierzchnię skóry głowy powodując dodatkowo bardzo uporczywy świąd, a nawet wykwity, które są stanami zapalnymi. Chociaż łuszczycę skóry głowy należy leczyć farmaceutykami to i tak warto jako terapię uzupełniającą zastosować naturalne, domowe sposoby. Dowiedź się jakie są przyczyny oraz naturalne sposoby leczenia łuszczycy skóry głowy. Łuszczyca skóry głowy- Jak ją leczyć domowymi sposobami.

Przyczyny łuszczycy skóry głowy

Pomimo licznych badań naukowych przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane. Naukowcy mówią o kilku prawdopodobnych czynnikach wywołujących łuszczycę. Są nimi:

  • Podłoże genetyczne ( łuszczyca często występuje rodzinnie),
  • Zaburzenia w obrębie układu immunologicznego,
  • Czynniki środowiskowe takie jak urazy, szczepienia, alkohol, infekcje wirusowe i bakteryjne, ciąża, stres psychiczny, tatuaże, a także niektóre leki jak np. sole litu, leki przeciwmalaryczne, beta-blokery, niesterydowe leki przeciwzapalne.
  • zaburzenia hormonalne,
  • ciąża.

Łuszczyca skóry głowy to zaburzenia w procesie łuszczenia się naskórka. U osoby zdrowej wytwarzanie, podział i obumieranie komórek trwa od 26 do 28 dni. Natomiast u chorego na łuszczycę proces ten jest krótki i trwa jedynie 4 dni. Podczas gdy nowe komórki pojawiają się, stare nie nadążają się złuszczać. W wyniku tego naskórek pogrubia się, a na skórze głowy pojawiają się białe łuski i czerwone przebarwienia skóry.

Niestety, ale łuszczyca nie jest chorobą wyleczalną, ale szybko wdrożone leczenie może zahamować jej rozwój i sprawić, że objawy będą o wiele lżejsze.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Dieta i styl życia

Aby leczenie łuszczycy głowy było skuteczne i przyniosło oczekiwane efekty powinno być wspierane zbilansowaną i zdrową dietą i zdrowym stylem życia. Należy przede wszystkim zrezygnować ze wszelkiego rodzaju używek, produktów przetworzonych czy fast-food, a codzienny jadłospis powinien być bogaty w tłuste ryby, których kwasy omega-3 i -6 są nieocenione w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry głowy. Skóra głowy szczególnie w okresie wakacyjnym powinna być chroniona przed słońcem, które podrażnia chorą i wrażliwą skórę.

Aloes

Miąższ aloesu to świetny produkt nawilżający suche zmiany łuszczycowe oraz regenerujący skórę głowy. Ponadto niweluje również męczące uczucie swędzenia towarzyszące łuszczycy. Wystarczy, że wmasujesz w zmiany skórne trochę miąższu lub żelu aloesowego. Jak się dobrze wchłonie należy go zmyć letnią wodą.

Zioła

Pomocne zioła na łuszczycę głowy: skrzyp, perz, akacja, wyciąg z mniszka lekarskiego, łopian, dziurawiec, rdestowiec japoński, lukrecja, piwonia, rumianek, jeżówka, żywokost, przywrotnik, krwawnik, bez, pokrzywa.

Oleje

Olej z wiesiołka, olej kokosowy, arganowy, z pestek malin, czy olej z czarnuszki są bardzo dobrym sposobem nawilżenia skóry głowy. Nawilżanie skóry głowy powinno odbywać się kilka razy w tygodniu, do tego warto okryć głowę bawełnianą ściereczką. 

Suplementacja

Stan skóry u chorych na łuszczycę poprawia się również po suplementacji wapnia, żelaza, magnezu, potasu, cynku. Działają one regenerująco, przyśpieszają i wspomagają gojenie się ran i zapobiegają odwodnieniu organizmu.

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy

Stosowanie odpowiednich szamponów u chorych na łuszczycę głowy jest bardzo ważne. Wyeliminować należy szampony i inne preparaty zawierające silne detergenty, takie jak SLS, a także konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe, alkohole. Niewskazane są też silikony i parafina, które mogą zatykać pory. Najlepiej używać jedynie całkowicie naturalnych środków.

Sól z Morza Martwego

Aby rozmiękczyć twarde łuski, warto spróbować płukanki z solą z Morza Martwego. Niewielką jej ilość rozpuść w letniej wodzie i polewaj nią głowę po umyciu, delikatnie masując. Następnie umyj ponownie głowę nawilżającym szamponem.

Płatki owsiane

Chcąc odżywić skórę głowy, raz w tygodniu można stosować okłady z wymoczonych płatków owsianych.