Chcesz aby twoje kwiaty w wazonie stały nawet 3 tygodnie? Wykorzystaj poniższe metody!

Uwielbiamy cięte kwiaty. Dodają one mieszkaniu przyjemny i przytulny klimat. Jednak, aby dodawały naszemu mieszkaniu uroku przez długi czas warto pamiętać o kilku trikach. W tym artykule przedstawiamy sposoby na wydłużenie żywotności ciętych kwiatów w wazonie.

Domowe sposoby na wydłużenie żywotności kwiatów w wazonie

Transport kwiatów do domu

Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak cięte kwiaty ciężko znoszą brak dostępu do wody podczas przewożenia ich z kwiaciarni do domu. Dla kondycji twoich kwiatów będzie najlepiej jeżeli poprosisz sprzedawcę o owinięcie końcówek łodyg wilgotnym ręcznikiem papierowym lub wilgotną watą.

Przycięcie łodygi-kwiaty w wazonie

Przycięcie końcówek łodyg kwiatów jest pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać przed włożeniem kwiatów do wazonu. Cięcie powinno się odbywać płynnym ruchem, ostrym nożem pod kątem 45 stopni. Najlepiej przyciąć roślinę około 1-2 cm od dołu łodygi. Pomoże to twoim kwiatom lepiej chłonąć wodę. Przycinanie łodyg należy powtarzać co 2-3 dni. Stosowanie się do tej zasady na pewno wydłuży życie twoich kwiatów od kilku dni nawet do tygodnia.

Wymiana wody w wazonie

Czy kiedykolwiek wymieniałaś wodę w wazonie? Większość z nas jedynie od czasu do czasu dolewa jak zobaczy, że jest jej już za mało. Wodę w wazonie powinno się wymieniać co drugi dzień, ponieważ woda, która długo stoi w wazonie po prostu się psuje. Przy każdej wymianie wody powinnaś dodatkowo dokładnie wyczyścić wazon.

Prawidłowa lokalizacja w mieszkaniu

Aby twój bukiet cieszył twoje oczy jak najdłużej przede wszystkim powinnaś zapewnić mu odpowiednie warunki. Unikaj stawiania wazonu z kwiatami w bardzo nasłonecznionym miejscu, z daleka od grzejników, kominka czy domowych sprzętów elektrycznych. Cięte kwiaty dobrze czują się w chłodnych i wilgotnych miejscach. Uwaga! Cięte kwiaty nie lubią przeciągów, staraj się nie stawiać ich na parapetach.

Kostka lodu- kwiaty w wazonie

Cięte kwiaty o wiele wolniej więdną jeżeli są trzymane w niskich temperaturach. Ten sposób wykorzystywany jest podczas transportu kwiatów, w hurtowniach oraz w kwiaciarniach. Wiadomo, że z powodu bukietu kwiatów nie będziesz ziębić mieszkania, ale możesz wrzucić kostkę lodu do wazonu z kwiatami. Dla jak najlepszego efektu tą metodę możesz wykorzystywać codziennie.

Pobudzanie!

Kwiaty w wazonie jak ludzie nie lubią monotonii. Dobrze jest od czasu do czasu dać im zastrzyk adrenaliny. Zaleca się po każdym przycięciu łodygi zalać końcu łodyg gorącą wodą. W ten sposób pobudzisz kwiaty do życia.

Nawożenie- kwiaty w wazonie

Chcesz, żeby twoje kwiaty długo cieszyły twoje oczy? Koniecznie musisz je nawozić. Jeżeli chcesz nawóz do ciętych kwiatów możesz zakupić w kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym. Jeżeli zaś nie chcesz wydawać pieniądze na marne możesz również nawóz do kwiatów ciętych wykonać sama w domu. Jedyne co potrzebujesz to trochę cukru i ocet jabłkowy. Wystarczy, że do wody w wazonie wsypiesz łyżkę cukru i w lejesz łyżeczkę octu jabłkowego. Cukier idealnie odżywi twoją roślinę, a ocet jabłkowy zwalczy grzyby i bakterie jakie mogą szkodzić kwiatom. Właściwości odżywcze posiada również aspiryna. Wystarczy, że połowę tabletki rozgnieciesz za pomocą noża lub łyżeczki i wrzucisz do wazonu z wodą.